Ukrainan edustajat ovat matkalla tapaamaan Venäjän edustajia Puolan ja Valko-Venäjän rajalle. Asiasta kertoo Ukrainan edustaja uutistoimisto AFP:lle.
Venäjän edustajan mukaan tulitauko on esillä neuvotteluissa. Neuvottelemaan päästään vasta torstaina aamulla, venäläisuutistoimistot kertovat.
Venäjä kertoi tänään ensimmäisen kerran tappioista sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan viime viikolla.
Venäjän puolustusministeriön tiedottajan Igor Konashenkovin mukaan kaatuneita on lähes 500 ja haavoittuneita lähes 1 600.
Iskuja useisiin kaupunkeihin
Venäjän armeija iski tänään useisiin ukrainalaisiin kaupunkeihin. Ukrainan viranomaisten mukaan tulituksessa on kuollut useita ihmisiä maan etelä- ja itäosissa.
Asovanmeren rannikolla sijaitsevassa Mariupolin kaupungissa pelätään tuntikausia jatkuneen tykistötulen vaatineen runsaasti kuolonuhreja, kertoi BBC.
Kaupungin apulaispormestarin Sergiy Orlovin mukaan kuolleiden määrää ei ole voitu laskea, mutta niitä voi olla satoja, hän kertoi puhelimitse BBC:lle.
Orlov kertoi Venäjän armeijan käyttävän hyökkäyksessä tykistöä, raketinheittimiä, lentokoneita ja taktisia rakettiaseita. Hänen mukaansa Venäjän joukot ovat joka suunnasta kilometrien päässä kaupungista.
– He yrittävät tuhota kaupungin, Orlov sanoi.
– Ukrainan armeija on rohkea ja jatkaa kaupungin puolustamista. Mutta Venäjän armeijan tyyli on kuin rosvoilla. He eivät taistele sotajoukollaan, he vain tuhoavat täysin alueita, Orlov sanoi BBC:lle.
Lue myös: Ukrainan Mariupol tykistötulen alla tunteja, jopa satojen pelätään kuolleen tänään: "Kuolleiden määrää ei ole voitu laskea"
"Kiova kestää ja tulee kestämään"
Ukrainan asevoimien mukaan Venäjä pudotti tänään ennen aamunkoittoa laskuvarjojoukkoja Ukrainan toiseksi suurimpaan kaupunkiin Harkovaan. Venäläis- ja ukrainalaisjoukkojen välillä käytiin taisteluja.
Pääkaupunki Kiovassa Pormestari puolestaan kertoi Venäjän ryhmittävän joukkoja lähemmäs Kiovaa.
