Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työvoimapula vaivaa Suomessa – ratkaisevatko nämä teot ongelman?

9:27Työvoimapula vaivaa hoitoalaa - mihin kaikkeen se vaikuttaa?Työvoimapula vaivaa hoitoalaa – vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo ja Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n pääekonomisti Juho Ruskoaho kertovat, mihin kaikkeen se vaikuttaa.
Julkaistu 25.08.2022 09:23
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Suomea vaivaa työvoimapula, mikä hidastaa talouden kasvua monilla aloilla.

Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan eniten työvoimapulaa on terveys- ja sosiaalialalla, mutta myös palvelualoilla.

Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n pääekonomisti Juho Ruskoaho sanoo, että työvoimapula kohdistuu erityisesti sosiaali- ja terveydenhuollon sekä varhaiskasvatuksen puolelle.

Ruskoaho toteaa, että tarkemmin se koskettaa lääkäreitä, psykologeja, sosiaalityöntekijöitä, varhaiskasvatuksen opettajia ja hoitajaryhmiä.

Työvoimapula tarkoittaa sitä, että tarjontaa työntekijöistä on vähemmän kuin mitä kysyntä tarvitsisi. Avoimia työpaikkoja on nyt siis tarjolla ennätysmäärin.

Lue lisää: Ministeriö MTV Uutisille: Tänä vuonna kaikkien aikojen ennätys uusien avoimien työpaikkojen määrässä – "Laarin pohjia aletaan kaivella"

– Työvoimapula johtuu siitä, että koulutusmäärät ovat olleet riittämättömät sekä siitä, että työikäinen väestö Suomessa vähenee, Ruskoaho sanoo.

Koulutusmäärissä pullonkaula

Ruskoahon mielestä koulutusmäärissä on selvä pullonkaula: koulutukseen tulijoita olisi enemmän kuin mitä paikkoja.

Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén totesi MTV Uutisille viime viikolla, että hoitoalan koulutuspaikkoja on lisätty viimeisen kahden vuoden aikana, ja aivan hiljattain jopa tuhannella uudella opiskelupaikalla.

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Lue lisää: Lindén: "Sairaanhoitajakoulutukseen lisätty yli tuhat uutta paikkaa" – onko tässä ratkaisu hoitajapulaan?

Vanhuusasiavaltuutettu Päivi Topon mukaan kyse on myös osittain työpaikkojen vetovoimaisuudesta.

– Ihmiset tekevät valintoja, kun he hakevat tai vaihtavat työpaikkaa, myös pysyminen samassa työpaikassa on valinta. Työpaikoista täytyy saada vetovoimaisempia.

Topo allekirjoittaa Ruskoahon toteaman tilanteen siitä, että koulutettua työväkeä ei ole riittävästi.

– Mutta meillä on silti varaa saada työntekijöitä tästä työikäisestä väestöstä niin vanhustenhoitoon kuin myös muihin sotepalveluihin.

Vanhusasiavaltuutetun tehtävänä on edistää ikääntyneiden oikeuksien ja etujen toteutumista. Topo on Suomen ensimmäinen vanhusasiavaltuutettu.

Hoitajamitoituksen nostaminen 0,7:ään "hyvä tavoite"

Vanhusasiavaltuutettu Topo sanoo, että hoitajamitoituksen nostaminen 0,6 työntekijästä 0,7 työntekijään on ”hirmuisen hyvä tavoite”.

– Tavoite on se, että suomalaiset iäkkäät, jotka tarvitsevat paljon hoitoapua, saisivat sitä. Myöskin, että hoito olisi tarpeeksi laadukasta ja, että sitä hoitotyötä olisi mielekästä tehdä.

Hoitajamitoituksessa on kyse siis siitä, että hoitajia olisi tarpeeksi työnmäärään nähden.

Topo sanoo, että hoitajamitoitukseen on päädytty siitä syystä, että suomalaisissa hoivakodeissa todettiin jo muutama vuosi sitten puutteita kunnollisessa hoidoissa.  

– Aitoja ongelmia, jotka olivat ihmisten perusoikeuksien vastaisia.

Ruskoaho sanoo, että vuosi vuodelta on tavoiteltu hoitajamäärien nostamista. Ensin hoitajamäärän nostamista 50:een suhteessa sataan vanhuspaikkaan, sitten 55:een ja 60:een ja nyt 70:een paikkaan.

Hänen mukaansa se on kuitenkin ajanut tilanteen siihen, että osasta hoitopaikoista on jouduttu luopumaan. Topo kutsuu tilannetta todelliseksi kipupisteeksi.

Samaan aikaan hän kuitenkin muistuttaa, että kyseessä on muutostilanne.

– Pitää löytyä malttia sen eteen, että ratkaisu löytyisi, Topo sanoo.

Lue lisää: Ministeri Lindén hoitoalan kaoottisesta tilanteesta: "On säästetty väärällä tavalla"

Lue lisää: Valtiovarainministeri Saarikosta hallitus on tehnyt virheen: Vaatii nyt hoitajamitoituksen lykkäämistä ja lievennyksiä päivähoidon pätevyysvaatimuksiin

Lisää aiheesta:

MTV väänsi rautalangasta: Minne työvoima on kadonnut? Tästä syystä Suomessa on huutava osaajapulaMinisteriö MTV Uutisille: Tänä vuonna kaikkien aikojen ennätys uusien avoimien työpaikkojen määrässä – "Laarin pohjia aletaan kaivella"Ministeri Lindén: Nopeimmat ratkaisut hoitajapulaan löytyvät kentältäSuomi tarvitsisi 40 000 hoitajaa lisää, mutta ala tyhjenee osaajista, eikä vain palkan takia – työaikaa tuhraantuu pyykkäämiseen ja kokkaamiseenSuperin Silja Paavola: Hoitajapulalla kohtalokas ja kallis seuraus vanhuksille – "Hoidettava laitetaan pyörätuoliin tai rollaattoriin"Dramaattinen pudotus: Lähihoitajaksi pyrkii yhä harvempi – kouluun hakijoiden määrä vajonnut tuhansilla viidessä vuodessa
TyöTyöllisyysTerveys ja hyvinvointiSairaalat ja hoitolaitoksetUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työ
  • to11:26
    Ruoka

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • ke14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • ke11:47
    Työelämä

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • ti06:14
    Eläke

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • ma17:20
    Telakkateollisuus

    Turun telakka purki työehtoja polkeneiden yritysten sopimukset