Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työttömyystilanne on synkkä vielä ensi vuonnakin

Lehtikuva
Julkaistu 30.12.2014 04:58

MTV UUTISET - STT

Työttömyystilanteen ennakoidaan pysyvän synkkänä ensi vuonna. 

Useiden talouslaitosten joulukuussa julkistamissa ennusteissa työttömyysprosentin arvioidaan olevan 8-9.  
Suomen Pankin asiantuntijan mukaan työmarkkinoiden tilanne näyttää kuitenkin synkemmältä kuin prosentista saattaisi olettaa.  

Korkeasti koulutetut ja kolmekymppiset ovat aiemmin olleet muita paremmassa suojassa työmarkkinoiden kurimukselta. Nyt näin ei ole, vaan korkeasti koulutettujen työttömien määrä kasvaa nopeasti. Viime vuonna kasvua kertyi noin 30 prosenttia edeltävästä vuodesta.  
Nuorten aikuisten osallistuminen työelämään on lisäksi laskenut tasaisesti viime vuosina.  

– Aktiivisessa työiässä olevien työntarjonta alenee, ja he eivät halua osallistua työmarkkinoille. Onhan se hyvin huolestuttavaa, ennustetoimiston päällikkö Juha Kilponen arvioi.  

Syitä, miksi nuoret aikuiset jäävät pois työelämästä, ei tarkkaan tiedetä. Kilposen mukaan yksi syy voi olla se, että laman aikana lasten kanssa jäädään herkemmin kotiin.  

– Huolestuttava piirre on, jos ei haluta hakea työtä ja passivoidutaan siksi, että nähdään, etteivät työmarkkinat vedä.  

Työttömyys myös pitkittyy. Tilastokeskuksen mukaan lokakuussa yli vuoden työttömänä olleita oli yli 93 000, mikä on viidenneksen enemmän kuin vuotta aiemmin.  

Työttömyystilannetta pahentaa valtiovarainministeriön mukaan keskeisten vientimaiden talouskasvun hidastuminen. Toisaalta talouskasvu ja työtilanne saattaa saada tukea euron heikentymisestä, kun vienti euroalueen ulkopuolelle muuttuu kannattavammaksi.  

Valtiovarainministeriö ennakoi, että työttömyysprosentti on ensi vuonna 8,8, kun Suomen Pankin ennuste on noin 8,5 prosenttia.  

Lisää aiheesta:

Suomen talous kasvaa varovasti – pitkäaikaistyöttömyys silti ennätyslukemissaSuomen työttömyysaste nousi yhdeksään prosenttiin – "Nyt näyttää synkältä"Synkkä ennuste: Pitkäaikaistyöttömyys kasvaa voimakkaastiTyöllisyys palautumassa 2023 koronaa edeltäneelle tasolle – Suomen Pankki ennustaa yhä loppuvuodelle talouskasvuaMiksi työllisyys ja työttömyys ovat kasvaneet Suomessa yhtä aikaa? Ekonomisti kertoo syyn: "Se mahdollistaa"Työttömien haastattelut ovat puhdistaneet tilastoja valetyöttömistä – "Tilastoinnin korjautuminen ei voi jatkua ikuisesti"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Yhteiskunta

    Isien osuudessa vanhempainvapaissa tapahtunut suuri muutos

  • Eilen22:15
    Lotto

    Tässä loton oikea rivi

  • Eilen21:06
    Onnettomuudet

    Lapsi loukkaantunut vakavasti Kouvolan Action Parkin volttimontussa

  • Eilen19:41
    Sanna Marin

    Marinilta suora vastaus kysymykseen vaaliehdokkuudesta

  • Eilen18:42
    Sanna Marin

    Sanna Marin otti kantaa, mitä Suomen pitäisi nyt tehdä