Tutkijat selvittivät, miksi naiset teeskentelevät orgasmin – "Kukaan ei voita"
Tutkimuksen mukaan naiset teeskentelevät orgasmin saamista kumppaninsa vuoksi.
Tuoreen tutkimuksen mukaan naiset teesekentelevät edelleen orgasmejaan. Tutkimustulokset viittaavat siihen, että teeskentelyn syynä on "hauraiden" miesten suojeleminen, kertoo New York Post.
Social Psychological and Personality Science -julkaisun tammikuun numerossa esitelty tutkimus keräsi tietoja yli 600 naiselta, joista moni tunnusti teeskentelevänsä nautintonsa epävarman miehen vuoksi.
– Naiset priorisoivat sen, mitä ajattelevat kumppaniensa tarvitsevan, omien seksuaalisten tarpeidensa ja tyydytyksensä ohi, totesi tiedotteessa tutkimusta johtanut tohtorin tutkintoa suorittava Jessica Jordan Etelä-Floridan yliopistosta.
Naisten iän merkitystä tutkimus ei selvittänyt.
Lue myös: Tämän nainen haluaa kuulla: Yksi kehu tekee seksistä nautinnollisempaa ja lisää orgasmien määrää
Näin tutkimus toteutettiin
Tutkimus koostui kolmesta osasta. Ensin tutkijat – joista kolme oli miehiä – pyysivät tietoja 283 naiselta. Naisia pyydettiin muun muassa arvioimaan kumppaniensa maskuliinisuutta. Selvisi, että mitä uhatumpana naiset itse pitivät kumppaninsa maskuliinisuutta, sitä ahdistuneempia he olivat. Tämä puolestaan madalsi heidän omaa seksuaalista nautintoaan ja hidasti orgasmia.
Tutkijat kyselivät vielä 196 naiselta samoja asioita ja selvisi, että ne osallistujat, jotka ajattelivat miespuolisen kumppaninsa miehisyyden olevan hauras, kykenivät epätodennäköisemmin rehelliseen seksuaaliseen kommunikaatioon ahdistuksensa vuoksi.
Tutkimuksen kolmannessa osassa 157 heteronaista pyydettiin täyttämään heidän seksielämäänsä koskeva kysely nimettömästi. Selvisi, että miehiään enemmän tienaavat naiset teeskentelivät orgasminsa kaksi kertaa useammin kuin vähemmän tienaavat.
Tutkijat teorisoivat, että hyvin tienaavat naiset kokivat mahdollisesti heikentävänsä aviomiestensä miehisyyttä jo taloudellisessa mielessä ja halusivat siksi korvata sen makuuhuoneessa.
"Mahdoton standardi maskuliinisuudesta"
Tutkija Jordanin mukaan tulokset osoittavat, että jos nainen kokee epäsuorasti loukkaavansa miehen maskuliinisuutta, kommunikaatioon tulee särö.
Mutta vaikka jotkut naiset kenties uskovat suojelevansa miespuolisia kumppaneitaan tekaistulla nautinnolla, Jordan uskoo, että orgasmipetos satuttaa miehiä loppujen lopuksi.
– Kun yhteiskunta luo mahdottoman standardin maskuliinisuudesta, kukaan ei voita, hän toteaa.
Sen sijaan rehellinen kommunikaatio sekä vaivannäkö kumppanin seksuaalisten tarpeiden ymmärtämiseksi hyödyttää kaikkia.
Aiemmat tulokset
Orgasmin teeskentelyyn johtavia syitä on tutkittu jonkin verran aiemminkin. Esimerkiksi vuonna 2019 Archives of Sexual Behavior -tiedelehdessä julkaistu tutkimus esitti, että naisen ideologialla on merkitystä. Tutkimuksen mukaan ne naiset, jotka kannattivat antifeministisiä arvoja, olivat elämänsä aikana teeskennelleet orgasmeja huomattavasti useammin kuin feministisiä arvoja kannattavat naiset.
Vuonna 2015 Evolutionary Psychology -lehdessä esitellyn tutkimuksen mukaan syyt orgasmin teeskentelyyn voitiin jakaa muutamaan eri luokkaan, mutta tärkein valeorgasmeihin johtava syy vaikutti kuitenkin olevan se, että parisuhde haluttiin pitää toimivana ja kumppanille haluttiin osoittaa, että hän on hyvä rakastaja.
Seksivalistussivusto Kinklyn kyselyssä paljastui puolestaan neljä eri syytä orgasmien teeskentelyyn, joista ensimmäinen on jokseenkin linjassa nyt julkaistun tutkimuksen kanssa:
1. "En halunnut, että kumppanistani tuntuu pahalta."
2. "Halusin seksikokemuksen loppuvan."
3. "Halusin, että kumppanistani tuntuisi hyvältä."
4. "Olin seksuaalisesti tyydyttynyt, mutta teeskentelin, koska minusta tuntui, että sitä "odotettiin" minulta kokemuksen lopettamiseksi.
Myös varattujen deittisivusto Victoria Milanin kyselyssä suurin osa orgasmin teeskentelijöistä kertoi toimvansa niin kumppanin miellyttämiseksi.
Orgasmin teeskentelyyn sortuvien kannattaa kuitenkin kenties pitää mielessä Journal of Sex & Marital Therapy -julkaisussa esitelty Arkansas'n yliopiston tutkimus, jonka mukaan avoin kommunikaatio johtaa parempaan seksiin.
Moni mies kuvittelee voivansa tunnistaa seksikumppaninsa teeskennellyn orgasmin, mutta onko asia oikeasti näin? Lue: Voiko mies tunnistaa, milloin nainen on oikeasti saanut orgasmin?
Uusimmat
-
05:31
Ruotsi äänestää Nato-jäsenyydestä
-
05:25
Turkkilaismedia: Turkin ulkoasiainvaliokunta käsittelee Suomen Nato-jäsenyyttä torstaina
-
00:15
Tyly arvio: Yhdeksäsluokkalaisten ruotsin taidot surkealla tolalla
-
23:34
Voimakas maanjäristys ravisteli Afganistania ja Pakistania, kesti noin 30 sekuntia
-
23:25
Zelenskyi: Ukraina tarvitsee lisää asetarvikkeita, toivoo apua länneltä – MTV seuraa sotaa
-
22:41
Mikä oli Trumpin rooli aikuisviihdentähden hiljaiseksi maksamisessa? USA:ssa valmistaudutaan mahdolliseen rikossyytteeseen
-
22:19
SM-liigan viime kevään sensaatio loisti Tampereella – Olli Salo: "Ärsyttää jätkien puolesta"
-
22:15
Anna Puu on Kenian auringon alla – kertoi somessa testanneensa kuivakäymälää
-
22:13
Asiantuntija: Saatamme menettää vielä muutaman pankin lisää – newyorkilainen siirsi rahansa patjan alle
-
21:56
Suomalaisasiantuntija: Xin julistama "strateginen kumppanuus" Venäjän kanssa ei paljoa merkitse – "Ei vielä itsessään tarkoita mitään konkreettista"
-
21:54
HIFK:n Ilari Melart sai pelikieltoa törkytempustaan – tästä oli kyse
-
21:33
Vaarallinen hiivasieni leviää Yhdysvalloissa "hälyttävällä vauhdilla"
-
21:32
Nick Malikilta ja KooKoolta uskomaton taistelu – Tappara nyt voiton päässä välieristä
-
21:30
Kiira Korpi vastaa runokirjansa hurjaan arvosteluun: "Olen todella ylpeä omasta kirjastani"
-
21:07
Jasmin Kähärä ja Jasmi Joensuu erinomaisessa vauhdissa
-
20:38
Draamaa SM-liigan puolivälieräottelussa: Tappara uinahti kovassa paikassa – KooKoolle tuomittiin rankkari
-
20:22
HIFK on Suomen mestari – ratkaisu vain 36 sekuntia ennen loppua
-
20:17
Lihava Pentti-hylje aiheutti mittavan pelastusoperaation Turussa
-
20:16
Yhdysvaltalainen ilmatankkauskone kaarteli tunteja Pohjois-Suomen yllä