Israelin tarkoituksena on kollektiivisesti rangaista koko Gazan väestöä, toteaa väitöskirjatutkija Bruno Jäntti.
Gazan sota alkoi lokakuussa 2023 äärijärjestö Hamasin hyökättyä Gazan kaistalta Israelin puolelle surmaten yli tuhat henkeä, joista valtaosa siviilejä. Israel vastasi iskuun sotatoimilla, jotka ovat jatkuneet tähän päivään saakka.
Väitöskirjatutkija Bruno Jäntti katsoo, että Gaza on käytännössä tuhottu. Hänen mielestään Israel pyrkii saattamaan loppuun alueellisen laajentumisensa alueella. Käynnistyneen konfliktin se pyrkii Jäntin arvion mukaan päättämään tuhoamalla palestiinalaisen yhteiskunnan.
– Israel pyrkii luhistamaan tai kukistamaan palestiinalaisen yhteiskunnan instituutioineen, hän arvioi.
Lue myös: Gazan lopullinen romahdus lähipäivinä? Tärkein avunlähde loppumassa – "Tilanne ei ole koskaan ollut näin paha"
Viimekuisessa blogikirjoituksessaan Kalevi Sorsa -säätiölle Jäntti muistutti, että EU on Israelin suurin kauppakumppani. Euroopan unionin ja Israelin välinen assosiaatiosopimus mahdollistaa Israelin tehostetun pääsyn EU:n markkinoille. Samalla EU-kansalaisten enemmistö kannattaa Israeliin kohdistuvia kauppapakotteita.
– EU on lähes ainoa kansainvälisen politiikan toimija, joka voi halutessaan muuttaa Israel-Palestiinan poliittisen kehityksen suunnan langettamalla Israelille talouspakotteita, Jäntti kirjoitti tuolloin.
Assosiaatiosopimus antaa Israelille merkittäviä etuja kaupan käymiseen EU-alueella. Se antaa esimerkiksi vapautuksen tulleista ja mahdollisuuden päästä mukaan EU:n ohjelmiin ja hankkeisiin.
Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) sanoi perjantaina Ylelle, että Suomi kannattaa EU:n ja Israelin välisen assosiaatiosopimuksen ihmisoikeuspykälän tarkistamista. Pykälällä tarkoitetaan sitä, miten sopimuksen edellyttämä ihmisoikeusvelvoitteiden toteutuminen arvioidaan.
Huomenta Suomen haastattelussa Jäntti arvioi, rikkooko Israel toimillaan kansainvälisiä sopimuksia, millaisia tavoitteita sillä on palestiinalaisalueilla ja mikä on ainoa keino, jolla konflikti voitaisiin ratkaista oikeudenmukaisesti.
9:10Kaksi kuukautta Gazan avustussaartoa – mitä Israel tavoittelee palestiinalaisalueilla? Huomenta Suomen vieraana Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija Bruno Jäntti.