Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkija: Bensan hintataso mukailee yleistä hintakehitystä – verohelpotus ei olisi kestävä keino

1:54Tutkija: Bensan hintataso mukailee yleistä hintakehitystäTutkija: Bensan hintataso mukailee yleistä hintakehitystä
Julkaistu 16.02.2022 20:02
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja

pauliina.ainasoja@mtv.fi

Bensan hinta puhuttaa Suomessa edelleen, sillä hinta bensapumpulla hirvittää. Tämänhetkisiä hintoja heiluttavat raakaöljyn maailmanmarkkinahinta sekä valuuttakurssit.

Bensiinin hinnasta keskustellaan tänään Asian ytimessä -ohjelmassa klo 20.

Bensiinin hinta koostuu maailmanmarkkinahinnasta, joka noteerataan dollareissa. Siihen vaikuttavat Suomessa myös euron vaihtokurssi. Suomessa ison osan nappaavat valmiste- ja arvonlisäverot, jotka ovat kansainvälisesti vertailtuna korkeita.

Autoalan tiedotuskeskuksen mukaan tammikuussa 2022 Suomessa bensiinin kuluttajahinnasta jopa 60 prosenttia muodostuu erilaisista veroista.

Vaikka hinnat bensapumpulla saavat kulmat nousemaan, Etlan tutkija Ville Kaitilan mukaan bensan reaalihintataso mukailee yleistä hintakehitystä. Verot ovat pysyneet melko vakaana.

– Täytyy ottaa huomioon, että meillä myös yleisesti ottaen hintataso nousee, kuluttajahinnat nousee, ja kun bensiinin hinta suhteutetaan meidän kuluttajahintoihimme, niin pitkällä aikavälillä se on ollut tällä vuosisadalla keskimäärin aika vakaa. Nykyinen hintataso ei loppujen lopuksi ole poikkeuksellinen, koska meidän käytettävissä olevat tulot kuitenkin keskimäärin koko ajan nousevat.

Mistä helpotusta lompakolle?

Suomen hallitus on luvannut helpotusta tankkaajille, mutta helppoa keinoa ei ole olemassa. MTV Uutisten tietojen mukaan esillä ovat olleet tukitoimet työmatkavähennyksen korottamiseen sekä ammattiliikenteelle kohdennetut helpotukset.

Veroalennukset eivät ole kestävä ratkaisu, sillä niissä olisi merkittäviä seurauksia valtion talouteen.

Kaitila näkee bensiinin verohelpotuksen olevan liian yleinen työkalu, joka ei kohdistu sinne, missä ongelma erityisesti tuntuu eli niissä kotitalouksissa, joissa polttoainekulut ovat jo nyt suuri menoerä.

Asian ytimessä Jaakko LoikkanenMTV / Onni Ojala

Asian ytimessä keskiviikkoisin kello 21 MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa!

Asian ytimessä on uutisia, puheenaiheita ja viihdyttävää keskustelua Jaakko Loikkasen johdolla.

– Polttoaineen verotuksen alentaminen olisi ehkä vähän tämmöinen turhan yleinen työkalu, joka koskisi kaikkia kuluttajia riippumatta siitä, käyttääkö bensiiniä työmatkoihin vai vapaa-aikaan. Lisäksi kokeeko henkilö nykyisen pumppuhinnan liian korkeaksi vai ei. Ehkä vähän turhan yleinen työkalu, joka ei kohdistu sinne, missä tämä ongelma erityisesti tuntuu.

Tutkijan mukaan Suomessa ei ole tällä hetkellä sellaista keinoa, jolla saataisiin bensiinin hintaa alennettua vain sitä tarvitseville.

Lue myös: 

Polttoaineiden nousseita hintoja vaikea kompensoida – hallituksen käsiin on jäämässä vain muutama keino

Hallitus etsii nopeita ratkaisuja bensa-ahdinkoon – Marin Ylellä: "Ei heikennä ilmastotoimia"

Lisää aiheesta:

Harvinainen näky bensapumpulla! Diesel ja bensiini maksoivat sentilleen yhtä paljon – "Tuntuu suorastaan halvalle"Autoilijoille ei helpotusta vielä hetkeen – Nordean ekonomisti: Bensan ja dieselin hinnat pysyvät yli kahdessa eurossa ainakin tämän vuodenVoiko bensan litrahinta nousta jopa kolmeen euroon?Tutkija: Jos Marinin hallitus helpottaa rahalla bensakurimusta, niin mitä muuta pitää jatkossa tukea?Miten bensalitra voi taas maksaa kaksi euroa, vaikka raakaöljyn hinta on kaukana ennätystasosta?Bensan kallistuminen ärsyttää: "Viisikymppiä meni ja tuli vajaa puoli tankkia" – näin asiantuntija selittää hinnannousua
Asian ytimessä.docTalousPolttoaineAutotAutoilun kustannuksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä.doc
  • ke05:32
    Talous

    Miljonääri-Sture paljastaa menestyksen salaisuuden: "Sieltä se raha tulee"

  • 16.11.05:10
    Ukrainan sota

    Niko Nurmisen ympärillä hiljeni, kun yli lentänyt helikopteri ammuttiin alas – kaltaisilleen hänellä on yksi ohje

  • 9.11.18:30
    Työelämä

    Ira-tytär ylistää miljonääri-isä Sturea: "Universumin paras"

  • 9.11.07:30
    Vaasa

    Pohjanmaalaisen kommunistiperheen poika nousi tyhjästä miljonääriksi – sitten jättiläinen romahti

  • 2.11.10:02
    Tukholma

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"