Euroopan unionista ja Meksikosta Yhdysvaltoihin vietäviin tuotteisiin sovelletaan 30 prosentin tullia Yhdysvalloissa 1. elokuuta alkaen.
Asiasta kertoo Yhdysvaltain presidentti Donald Trump Truth Social -viestipalvelussaan julkaisemassaan kirjeessä.
Lue myös: Miten käy Suomen viennin, jos USA lätkäisee tappotullit? Näin EK arvioi
EU oli toivonut pääsevänsä Yhdysvaltojen kanssa kattavaan kauppasopimukseen.
Trumpin mukaan tullit ovat välttämättömiä EU:n kanssa käytävän kaupan vajeen korjaamiseksi. Jos EU vastaa niihin omilla tulleilla, tulee Yhdysvallat nostamaan omia tullejaan saman verran lisää, Trump uhkasi kirjeessä, jonka hän on lähettänyt EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenille.
– Ottakaa huomioon, että 30 prosentin tulli on selvästi alle sen tason, mikä tarvittaisiin, jotta kauppavajeemme EU:n suuntaan poistuisi. Kuten tiedätte, tulleja ei peritä jos EU tai EU:n yritykset päättävät valmistaa tuotteensa Yhdysvalloissa, Trump houkuttelee.
Trump lupaa, että tarvittavat luvat järjestyvät viikoissa, jos eurooppalaiset yritykset haluavat siirtää tuotantoaan Yhdysvaltoihin.
Lue myös: Asiantuntija Trumpin rökäletuontitulleista: Huono enne EU:lle
Trumpin mukaan kauppavaje EU:n kanssa on seurausta EU:n omista tulleista ja Yhdysvaltojen viennille asetetuista kaupan esteistä. Hän on aiemmin luonnehtinut muun muassa EU:n arvonlisäverojärjestelmää Yhdysvaltojen vientiä estäväksi kaupan esteeksi.
– Tämä kaupan vaje on merkittävä uhka Taloudellemme ja samalla Kansalliselle turvallisuudellemme, Trump kirjoitti isoin kirjaimin höystetyssä viestissään.
Britannialle helpommat ehdot
Yhdysvallat on Trumpin päätöksin määrännyt EU:sta tulevalle tuonnille 10 prosentin yleistullit ja lisäksi vielä 25 prosentin tullit autoista ja autonosista ja 50 prosentin tullit teräksestä ja alumiinista. Trump esitteli tullinsa alun perin huhtikuun alussa, mutta niiden voimaantuloa lykättiin neuvottelujen ajaksi pariin otteeseen niin, että ne olivat tulossa voimaan 1. elokuuta. Neuvottelut ovat kuitenkin edenneet tahmeasti.
EU:ssa oli toivottu, että Trumpin tullit EU:lle asettuisivat samalle tasolle kuin Britannialle määrätyt 10 prosenttia. EU on valmistellut vastatoimia Yhdysvaltojen tulleille, joista on määrä keskustella ensi maanantaina ulkomaankauppaministerien kokouksessa.
Trumpin neuvottelutaktiikkaa?
Kolme EU-lähdettä sanoo uutistoimisto Reutersille, että EU:n tuotteille ilmoitettu 30 prosentin tulli on Trumpin neuvottelutaktiikkaa.
Lue myös: Kuparin hinta nousi pilviin USA:ssa
Aiemmin tällä viikolla Trump antoi uusia tulli-ilmoituksia useille maille, kuten Japanille, Etelä-Korealle, Kanadalle ja Brasilialle, sekä 50 prosentin tullin kuparille.
Uutinen päivittyy.