Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Timo Jutila avautuu terveysongelmistaan: "Paino nousi ja olin helvetin huonossa kunnossa"

All Over Press
Julkaistu 18.10.2017 14:01

MTV VIIHDE

Jääkiekkolegenda Timo Jutila myöntää tuoreessa elämäkerrassaan, että hänen elämäänsä muodostui tyhjiö, kun ura päättyi. 

Timo Jutila muistelee uraansa ja elämäänsä MTV:n toimittaja ja ankkuri Mika Saukkosen kokoamassa Juti-elämäkerrassa (Docendo). Jutila myöntää teoksessa, että jääkiekkouran päättyminen loi elämään tyhjiön, jonka täyttäminen oli vaikeaa. 

Tyhjä tunne ei vallannut miestä heti uran päätyttyä, sillä hommat jatkuivat Tapparan taustajoukoissa ja Hockey Night -ohjelman kommentaattorina. 2000-luvulla Jutilan kuitenkin yllätti jakso, kun millään ei ollut mitään väliä.

– Vitutti koko ajan, eikä ollut hyvä olla. Tuli tissuteltua ja katseltua yöt läpeensä NHL:ää ja telkkaria. Meni viiniä ja olutta, ja ruoka tuli haettua tai tilattua pikaruokapaikoista. Heräsin kun heräsin, ja sama ralli jatkui seuraavana päivänä. Paino nousi ja olin helvetin huonossa kunnossa, Jutila toteaa kirjassa. 

– Minua ei kiinnostanut mikään muu kuin maajoukkuehommat joukkueenjohtajana. Niitä aina odotin ja niihin satsasin.

Odotteluajat Jutila eli pellossa ja vaikea jakso kesti useita vuosia, vaikka kaveritkin yrittivät puuttua tilanteeseen. 

– Omaa tilaansa ei vaan myöntänyt itselleen ja skarppaamisen aloittamista vaan siirsi ja siirsi eteenpäin.

Vuonna 2014 Jutila päätti kääntää uuden sivun elämässään ja aloitti kuntokuurin. Myös tulevan vaimon tapaaminen ja yhteiselon aloittaminen rytmittivät elämää uudella tavalla. 

Juti-elämäkerta ilmestyy tänään keskiviikkona 18. lokakuuta. 

Lisää aiheesta:

Hurjat Hunks-ajat saivat Esko Eerikäisen kropan täysin tilttiin – kertoo nyt MTV:lle, miksi kaikki uhraukset olivat sen arvoisiaTv:ssä elämäntaparemontin tehnyt ja parikymmentä kiloa laihtunut Timo Jutila otti Farmin treenin kannalta: "Kyllä siellä kaikilla kilot rapisi"NHL-menestys ja vauraus ei tuonut onnea Niklas Hagmanin elämään – kertoo nyt avoimesti vastoinkäymisistään: "Kaikki alkoi hajoamaan kasaan"Ex-jääkiekkoilija Hannes Hyvönen avoimena Me Naisille pohjakosketuksestaan – elämä pyöri alkoholin ja kipulääkkeiden ympärillä: "Olin totaalisen yksin"Muistelmiensa ensimmäisen osan julkaissut Hector: "Perhe, oma terveys ja mielenterveys olivat koetuksella"Tästä alkoi Jutin elämäntaparemontti – "Huomasin että nyt ollaan kilometrejä jäljessä"
Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • 13:04
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin avoimena avioeronsa syistä: "Oli tapahtunut jotakin peruuttamatonta"

  • 11:09
    Sanna Marinin bilevideo

    Sanna Marin kertoo kirjassaan illasta, jolloin kohuttu tanssivideo kuvattiin

  • 1.11.07:30
    Jukka Rintala

    Jukka Rintalan näyttelyssä esillä ikonisia pukuja – tällaisessa asussa Saimi Hoyer meni naimisiin: "Se on tosi upea"

  • 31.10.09:49
    Sarah Dzafce

    Tällainen on Miss Suomi Sarah Dzafcen Universumin kansallisasu – kisamatkalle mukaan 68 eri asua ja neljä kiloa koruja

  • 30.10.16:30
    Viiden jälkeen

    Sarah Dzafce valmistautuu Miss Universumiin kuin urheilija – valttikorttina itsevarmuus