Porschen myynti Suomessa on noussut uusiin sfääreihin pistokehybridimallien ansiosta. Otimme testiin uuden pistokkeesta ladattavan Cayennen.
Porsche on rakentanut maineensa urheiluautovalmistajana, mutta 2000-luvulla valmistajan myyntihitit löytyvät muita kategorioista. Kansainvälisesti merkin myydyimmät mallit ovat katumaastureita, ja myös Suomessa ykköspaikkan myyntiluvuilla mitattuna vuonna 2018 otti katumaasturi Cayenne. Kokonaisuudessaan Porscheja ensirekisteröitiin Suomessa 300 kappaletta.
Vaikka Cayenne on katumaasturi, löytyy siitä paljon urheiluautoista tuttuja piirteitä. Kolmannen sukupolven auto on saanut vahvaa sukunäköä ohjaamoon, ja kuljettajan ympäristö muistuttaa merkin muista tuotteista. Myös ajettavuus on autoluokka huomioiden kohdallaan, eikä auto vierasta vauhdikkaampaakaan ajoa.
– Kolmannen sukupolven Cayenne on huikee esitys siitä, mitä nykypäivän hybridiautolla voidaan tehdä, totetaa testikuski Risto Virtanen tutustuttuaan Porschen uutuusmaasturiin.
Katso koko testi oheiselta videolta.
Kuva: Mikko Autio
Lue myös:
Ensituntuma: Porsche Cayenne E-Hybrid – houkutteleva aloitusmalli
Koeajossa Porsche Cayenne E-Hybrid – sähköllä suosioon
Seuraa Teknavia myös sosiaalisessa mediassa!
Löydät meidät Facebookista, Instagramista, Twitteristä ja YouTubesta.
Uusimmat
-
16:22
Iivo Niskanen kävi rajun MM-taistelun – sekaannus väritti suomalaistähden kisaa: ”Sanokaa nyt v*ttu”
-
16:03
Rambo-koira sulattaa yleisön sydämet – kahdeksanvuotias erikoislahjakkuus osaa skeitata
-
15:58
Ovensuukyselyt: Burkakielto menossa niukasti läpi Sveitsissä
-
15:56
Ruotsin hiihtotähti kertoi erikoisesta sairaalareissustaan – dopingtestaaja seurasi kaikkialle: "Sain työntää kaikki piikit pois"
-
15:53
Olli Vapalahti: THL halusi kauhulaskelmillaan nostaa kansalaisten kriisitietoisuutta – "Tärkeintä on, että tehdään välttämättömiä toimia ajoissa"
-
15:47
Ravintolat sulkevat ovensa huonossa jamassa: "Moni konkurssin partaalla"
-
15:37
THL:n kauhuskenaario 11 000 päivätartunnasta on epätodennäköinen – "Se tarkoittaisi, että Suomen päättäjät hallitsisivat epidemiaa silmät kiinni"
-
15:31
Iivo Niskanen raivostui! Kiroili kärkipaikalta Suomen joukoille
-
15:27
Amsterdamissa järjestettiin 1 300 ihmisen bileet – tarkoituksena testata koronan leviämistä isoissa tapahtumissa
-
15:20
Välitätkö siitä, mitä mieltä perheesi on kumppanistasi? Raati vastaa: "Tiedän, että sukulaiseni ajattelevat pahaa puolisostani, mutta.."
-
15:13
Kärjessä alkoi tapahtua – Iivo Niskanen ryhtyi keskusteluun norjalaisen kanssa
-
15:09
Helena Petäistön kolumni: Ex-presidentin vankeustuomio oli kova uutispommi – ei vain Sarkozylle itselleen vaan koko Ranskalle
-
15:05
Suomalais-ranskalainen maajussi-Clarisse, 43, jäi leskeksi muutama vuosi sitten – uskaltaa antaa nyt uuden mahdollisuuden rakkaudelle
-
14:52
Nooralotta Neziri juoksee kultamitalista – räväytti huippujuoksulla EM-finaaliin varoituksesta huolimatta
-
14:39
Elmo Lakalle katkera pettymys – finaalipaikka jäi sekunnin sadasosan päähän
-
14:35
Oikeusministeriön muistio paljastaa: Kirje- tai nettiäänestys eivät ratkaise eristyksessä olevien ongelmaa
-
14:35
Kohutusta näyttelijärakkaasta kiistellyksi kuninkaalliseksi – näin Meghanin matka brittihovin hylkiönä eteni vain muutamassa vuodessa
-
14:22
Miten pitää toimia, jos auto uppoaa jäihin? Pelastaja tyrmää elokuvista tutut vinkit: "Filmit on filmejä"
-
14:16
Uudet rakkaudennälkäiset maajussit ovat nyt selvillä! Kävimme läpi, millaisia tyyppejä tulevalla kaudella todella nähdään
-
14:09
Lotta Kemppinen taistelee EM-mitalista – huippukuntoinen suomalaisjuoksija varmalla suorituksella finaaliin
-
Lataa lisää