Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tautihuippu on vain viikkojen päässä ainakin Uudellamaalla – tätä se käytännössä tarkoittaa

22:16THL:n yksikön päällikkö Taneli Puumalainen ja STM:n kansliapäällikkö Kirsi Varhila vastaavat katsojakysymyksiin koronaviruksesta
Julkaistu 17.04.2020 05:34

Salla Laurila

Koronaepidemian tautihuippu saavutetaan todennäköisesti eri aikaan eri puolilla Suomea, arvioivat asiantuntijat.

Sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Kirsi Varhila kertoo Viiden Jälkeen -erikoislähetyksessä, että Uudenmaan osalta koronavirusepidemian huippu on vain viikkojen päässä.

– Näyttäisi siltä, että mallinnusten perusteella Uudellamaalla tautihuippu sijoittuu huhtikuun lopulta toukokuun loppupuolelle. Muu maa tulee vähän jäljessä, Varhila kommentoi.

THL:n ylilääkäri Taneli Puumalainen kertoo, että tautihuippu tarkoittaa käytännössä sitä, että uusien tapausten määrä lähtee pidempijaksoisesti laskuun.

– Kun todettujen tapausten lasku on alkanut, menee noin viikko, että sairaalahoidossa olevien määrä lähtee laskemaan. Tästä jälleen viikko myöhemmin kuolemantapausten määrä alkaa laskea, Puumalainen kertoo.

Puumalainen vielä lisää, että rajoitustoimenpiteet hidastavat epidemian kulkua ja pienentävät sairastuneiden määrää. 

– Voi olla, että tautihuipusta tulee laakea, se voi siirtyä vähän myöhemmäksi ja olla erilainen eri alueilla.

Lue myös: MTV seuraa koronavirustilannetta kotimaassa: 3 369 varmistettua tartuntaa, 75 kuollut

Ei havaittavissa mökkipakoa: Uudenmaan rajalla rauhallista sulkujen purkamisen jälkeen – "Ei ole näkynyt vielä oikeastaan missään"

KoronavirusUusimaaTHLViiden jälkeenKotimaa
not-found-image
Salla Laurila
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Koronasyksy voi olla kevään toisto – "Kesällä rauhoittuu"HUSin johtajaylilääkäri ei huoahtaisi vielä: Seuraava tartuntapiikki ehkä touko-kesäkuussa, arvio heinäkuun normaalitilasta on optimistinenSynkkiä koronauutisia – HUS: ”Tartuntatapausten tasaantumista ei näköpiirissä, valitettavasti”THL:n johtajan karu arvio Ylelle: ”Täytyy olla realisti – koronaviruksen tautihuippu vasta kaukana edessäpäin”Asiantuntija jarruttelee: Uudenmaan rajan avaaminen tuntuu "varhaiselta"HUSin toimitusjohtaja Juha Tuominen Ruotsin koronalinjasta: "He eivät halua sanoa sitä ääneen"

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 18.12.202513:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.202510:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.202516:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.202520:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.202515:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"