Tarja Halonen juhlassa uniikissa kierrätyspuvussa, katso!

Tarja Halonen
Tarja Halonen Linnan juhlissa vuonna 2011
Julkaistu 06.12.2011 18:58(Päivitetty 06.12.2011 19:09)

Tasavallan presidentin yllä nähdään rusehtava puku, jossa on pitkä hihat. Juhla-asun on suunnitellut Ilona Pelli. Puku on nähty Halosen yllä jo kertaalleen vuonna 2007.

Presidentti Tarja Halonen hurmaa viimeisissä itsenäisyyspäivän juhlissaan metallinhohtoisessa, oliiviin vivahtavassa puvussa. Asun on suunnitellut Ilona Pelli, jonka asua Halonen käytti myös vuonna 2007. Pukua koristaa myös suomalaisen Kalevala Korun kultainen kaulakoru. Vuonna 2007 puku debyytin tehnyt puku oli malliltaan Pellin vakiomallistoa, vain väri oli tehty presidentile uniikiksi.

Tarja HalonenTarja Halonen Linnan juhlissa vuonna 2011

Kotimaisia suunnittelijoita suosiva Halonen on näyttänyt mallia useana vuonna tuunaamalla vanhoja asujaan sekä käyttämällä Linnan juhlista tuttuja pukuja myös muissa iltapukutilaisuuksissa säännöllisesti. Vuosien varrella Halosen itsenäisyyspäivän vastaanoton juhla-asun ovat suunnitelleet muun muassa Janne Renvall ja Kirsti Kasnio.



MTV3 Helmi

Kuvat: Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle