Jääkiekon SM-liigassa pelaavassa Tampereen Tapparassa epäillään tapahtuneen terveydensuojelurikkomus.
MTV Urheilu uutisoi viime keskiviikkona, että Tapparan karanteenimääräysrikkomuksesta on tehty rikosilmoituksia. Nyt asia on edennyt tutkintavaiheeseen epäiltynä terveydensuojelurikkomuksena, Sisä-Suomen poliisin rikoskomisario Arto Partanen vahvistaa.
– Olemme pyytäneet syyttäjältä linjauksia asiaan, ja odottelemme nyt niitä. Ne ovat varmaankin selvillä noin viikon päästä, Partanen toteaa.
Poliisitutkinnasta uutisoi tiistaina ensimmäisenä Iltalehti.
Epäilyn taustalla on viime viikolla paljastanut tapaus. Tappara vahvisti seuran U20-joukkueen kahden koronatartunnan saaneen, mutta oireettoman, pelaajan käyneen harjoittelemassa Hakametsän kolmoshallissa. Tapparan urheilutoimenjohtaja Jukka Rautakorpi otti täyden vastuun tapahtumista. Poliisi ei ole avannut epäiltyjen henkilöllisyyttä.

