Tammikuu oli Copernicus-ilmastopalvelun mukaan maailmanlaajuisesti mittaushistorian lämpimin ja Euroopassa toiseksi lämpimin tammikuu.
Tammikuun maailmanlaajuinen keskilämpötila oli 13,23 celsiusastetta, mikä on 0,79 astetta enemmän kuin ilmastollisen vertailukauden 1991–2020 keskimääräinen lämpötila tammikuussa.
Copernicus-ilmastopalvelun tuoreesta tilastosta kertoo Ilmatieteen laitos.
Koskaan aiemmin mittaushistorian aikana ei ole ollut tammikuussa näin lämmintä.
Tammikuussa maapallon keskilämpötila oli 1,75 asetta korkeampi kuin esiteollisena aikana vuosina 1850–1900.
Tammikuu oli siten 18. kuukausi 19 viimeksi kuluneen kuukauden aikana, jolloin maapallon keskilämpötila on ylittänyt 1,5 asteen rajan.
Euroopassa toiseksi lämpimin alkuvuosi
Euroopan keskilämpötila oli tammikuussa 1,80 astetta, mikä on 2,51 astetta enemmän kuin ilmastollisen vertailukauden keskimääräinen lämpötila tammikuussa.
Tämä oli Euroopassa mittaushistorian toiseksi lämpimin tammikuu.
Lämpimintä oli vuoden 2020 tammikuussa.
– Ennätyslämmin tammikuu 2025 jatkaa jo parin vuoden aikana havaittua ennätysten sarjaa, maailmanlaajuista ihmisen aiheuttamaa ilmaston lämpenemistä, jota Tyynenmeren El Niño on vielä tehostanut, Ilmatieteen laitoksen pääjohtaja toteaa tiedotteessa.
