Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuomiopäivän kellon viisari nytkähti eteenpäin: Keskiyö häämöttää

1:47Tuomiopäivän kelloa siirrettiin sekunnin lähemmäs keskiyötäTuomiopäivän kelloa siirrettiin sekunnin lähemmäs keskiyötä
Julkaistu 01.02.2025 19:28
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Tutkijoiden ylläpitämä maailmanlaajuinen kuvainnollinen ”Tuomiopäivän kello” on nytkähtänyt yhdellä sekunnilla kohti keskiyötä.

Keskiyöhön, eli tuomiopäivään on nyt matkaa enää 89 sekuntia, uutisoi tiedesivusto Science Alert. Tutkijoiden mukaan ihmiskunta ei ole koskaan ennen ollut näin lähellä keskiyötä.

Tuomiopäivän kello kuvastaa sitä, kuinka lähellä ihmiskunta on lähellä katastrofia. Kello kehitettiin varoittamaan ihmiskuntaa ydinturvallisuutta koskevista riskeistä, ilmastonmuutoksesta ja vaarallisista teknologioista.

– Asettamalla kellon sekunnin lähemmäksi keskiyötä lähetämme vahvan viestin, tutkijapaneeli kirjoittaa.

Lue myös: Mystinen kaksi kertaa ihmistä suurempi ”tuomiopäivän kala” löytyi Kalifornian rannikolta

Paneelin mukaan maailma on jo nyt vaarallisen lähellä kuilua.

– Sekunninkin siirtyminen olisi otettava merkkinä äärimmäisestä vaarasta ja varoituksena siitä, että jokainen sekunti, jonka kuluessa kurssin kääntäminen viivästyy, lisää maailmanlaajuisen katastrofin todennäköisyyttä, tutkijat jatkavat.

Tutkijat kiteyttävät, että sokea kulkeminen nykyisellä tiellä on tulkittavissa eräänlaiseksi hulluudeksi.

Tuomiopäivän kello otettiin käyttöön vuonna 1947 ydinaseiden käyttöä vastustavien tutkijoiden toimesta. Tuolloin kellon viisarit asetettiin 23.53 -kohdalle.
 

Lisää aiheesta:

Tuomiopäivän kellon viisareita ei siirretty, maailmanloppu edelleen yhtä lähellä kuin viime vuonnaTuomiopäivän kellon viisari nytkähti eteenpäin – on nyt 90 sekuntia vaille puolenyönTuomiopäivän kelloa siirrettiin lähemmäs maailmanloppua kuin koskaan aiemminTuomiopäivän viisari ei värähtänyt – asiantuntija varoittaa: "Tätä ei pidä nähdä merkkinä vakaasta tilanteesta"Tuomiopäivän kello liikahti jälleen lähemmäs ydintuhoaTuomionpäivän kello on Trumpin ansiosta lähempänä maailmanloppua kuin 64 vuoteen
YdinaseetIlmastonmuutosIhminenMaaTiedeUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ydinaseet
  • 13:16
    Venäjä

    Venäjä happamana Trumpin ydinasepuheista: Meille ei kerrottu

  • 08:03
    Analyysi

    Analyysi: Trump veti yllättäen esiin ydinasekortin – ja paljasti USA:n heikkouden

  • 05:53
    Kauppasota

    Trump ja Xi tapasivat: Kauppasodassa välirauha – USA aloittaa taas ydinasekokeet

  • Eilen15:06
    Venäjä

    Venäjä testasi ydinkäyttöistä vedenalaista Poseidon-torpedoa

  • 26.10.11:22
    Ohjukset

    Putin: Venäjä testasi onnistuneesti "lentävää Tshernobyliä"