Helsingin käräjäoikeudessa luettiin 50-vuotiaalle suomalaissaksalaiselle miehelle syyte törkeästä ampuma-aserikoksesta ja yleisvaarallisen rikoksen valmistelusta. Poliisi teki takavarikon jo elokuussa 2016, mutta oikeuteen juttu tuli vasta nyt.
Mies myönsi aseet, mutta kiisti valmistelleensa mitään iskua. Mies oli vain keräillyt erilaista tarpeistoa.
Miehellä oli ollut elokuussa 2016 henkisen puolen terveydellisiä ongelmia ja hän oli päätynyt hoitoon. Suutarilan omakotitalossa siivonnut puoliso löysi avaimen, jolla pääsi vain miehen käytössä olleeseen lukittuun tilaan talossa.
Sieltä löytyi miehen omien luvallisten aseiden lisäksi suuri määrä erilaista laitonta tavaraa. Poliisi tuli hakemaan luvallisia aseita lupaharkintaan, jolloin räjähteet huomattiin.
Putkipommeja
Huoneesta löytyi huomattava määrä räjähdemateriaalia, muun muassa yhdeksän putkipommia, useita luvattomia aseita sekä tuhansia patruunoita.
Syyttäjän mukaan miehellä oli luvallinen Glock-pistooli, johon hän oli hankkinut sarjatulivaihtimen. Mies oli myös hankkinut erilaisia aseenosia ja koonnut niistä kaksi rynnäkkökivääriä, joista toinen oli AK-47. Rynnäkkökivääreihin oli 26 lipasta.
Poliisi vei myös miehen luvalliset aseet, muun muassa. .357 Smith & Wesson -revolverin, Saiga 12 -haulikon, Sako 92-kiväärin ja GSG-5 -pienoiskiväärin.
Huoneessa oli myös erilaisia kemikaaleja, joista voi räjähteitä valmistaa sekä sytyttimiä, että laukaisukoneistoja. Miehellä oli hallussaan myös kirjallista aineistoa pommien rakentamisesta.