Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tallinnan kaupunginjohtaja Viron koronaluvuista: "Tämä ei ole enää kriisi, vaan katastrofi"

3:11Koronarajoitukset tiukentuvat myös naapurimaissa – kirjeenvaihtajat kertovat Ruotsin ja Viron uusista sulkutoimistaKoronarajoitukset tiukentuvat myös naapurimaissa – kirjeenvaihtajat kertovat Ruotsin ja Viron uusista sulkutoimista
Julkaistu 07.03.2021 23:06

MTV UUTISET

Virossa ollaan erittäin huolissaan maan koronatilanteesta.

MTV Uutisten Viron kirjeenvaihtaja Petri Saraste kertoo, että Virossa on ollut koronatoimien suhteen melko erikoinen tilanne viikonloppuna.

– Kaikki ravintolat, kahvilat ja baarit ovat kiinni. Oikeastaan vain apteekit, ruokakaupat ja optikkoliikkeet ovat saaneet pitää ovensa auki. Sitten tämä kielto taas kumoutuu heti huomenna aamulla ja sitten ravintolat taas suljetaan seuraavana viikonloppuna. Tämä on aika mielenkiintoinen tilanne, Saraste toteaa.

Tuoreimpien lukujen mukaan Virossa on kuollut koronavirukseen 653 ihmistä. Suomessa koronavirus on vaatinut 767 uhria.

– Kun Virossa on neljä kertaa vähemmän väkeä, niin nämä ovat aika hurjia lukuja. Tallinnan kaupunginjohtaja sanoi tänään, että enää tämä ei ole kriisi, vaan katastrofi. Hän sanoi, että tässä pitäisi saada jo armeija apuun.

Virossa on ennustettu, että parin viikon aikana päivittäinen koronatartuntaluku olisi jo 2500 päivässä.

– Ja täällä on rokotettu vasta 7,6 prosenttia ihmisistä, Saraste huomauttaa.

Korjattu kirjoitusvirhe otsikosta ma 8.3.2021 kello 7.59.

Lisää aiheesta:

Viro avaa kauppoja ja ravintoloita – katso raportti Tallinnasta: "Kovasti odotellaan suomalaisia terasseja täyttämään"Viron koronatilanne on maailman pahimpia – kenttäsairaaloita suunnitellaan jo: "Täällä ei puhuta enää kriisistä, vaan katastrofista"Sulkutila hiljensi Tallinnan – uusia tartuntoja ennätykselliset lähes 2000 päivässä: "Tuntuu, että täällä on halko käynyt jo jonkun päässä"Viron koronatilanne ei ota laantuakseen – virologi MTV:n haastattelussa: "Monet positiivisen tuloksen antaneet eivät ole juurikaan sairaita"MTV Ruotsissa: Koronaluvuissa ollaan jo kevään vauhdissa – testit ovat loppumassa osassa maata eivätkä ihmiset enää noudata sääntöjäMTV Uutisten toimittaja Italian korona-alueella: Roomassa tänään hätäkokous, kaupungit hiljenneet – "Ihmiset alkavat olla pienessä paniikissa"
KoronavirusViroUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin