Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi vastustaa yritysvastuudirektiiviä kritiikistä huolimatta

Työntekijöitä prosessoimassa lankoja tekstiilitehtaalla Dhakassa, Bangladeshissa, marraskuussa 2023. Bangladesh on yksi maailman isoimmista tekstiilintuottajista, mutta työoloissa on usein raportoitu puutteita.
Työntekijöitä prosessoimassa lankoja tekstiilitehtaalla Dhakassa, Bangladeshissa, marraskuussa 2023. Bangladesh on yksi maailman isoimmista tekstiilintuottajista, mutta työoloissa on usein raportoitu puutteita.Mustasinur Rahman Alvi/Shutterstock/All Over Press
Julkaistu 09.02.2024 06:22

MTV UUTISET – STT

Direktiivillä velvoitettaisiin yritykset selvittämään toimintansa kielteisiä vaikutuksia ihmisoikeuksien toteutumiseen ja ympäristöön.

EU:n jäsenvaltioiden edustajat kokoontuvat tänään päättämään Euroopan unionin yritysvastuudirektiivistä.

Jos jäsenmaista löytyy tarvittava määräenemmistö, direktiivi etenee myös Euroopan parlamentissa lopulliseen äänestykseen.

Yritysvastuudirektiivin ajatuksena on velvoittaa yritykset selvittämään ja ehkäisemään toimintansa kielteisiä vaikutuksia ihmisoikeuksien toteutumiseen ja ympäristöön: lapsityövoiman käyttöön, orjuuteen, työvoiman hyväksikäyttöön, saastuttamiseen, metsäkatoon, liialliseen vedenkulutukseen ja ekosysteemien vahingoittamiseen.

Euroopan parlamentti ja jäsenmaat pääsivät joulukuussa alustavasti sopuun direktiivin sisällöstä, mutta jäsenmaiden ja parlamentin on vielä hyväksyttävä sääntely. Hankkeen kaatuminen on mahdollista, sillä monet EU-maat ovat empineet asiassa.

Järjestöt kritisoineet hallituksen aikeita

Eduskunnan suuri valiokunta linjasi torstaina, että Suomi voi pidättäytyä äänestämästä direktiivin puolesta sen nykymuodossa. Valiokunta yhtyi näin hallituksen kantaan asiasta.

Hallitusta on hiertänyt muun muassa se, että ryhmäkanneoikeus laajenisi myös kuluttajaoikeuden ulkopuolelle, jolloin esimerkiksi ammattiliitot tai ympäristöjärjestöt voisivat nostaa kanteita yksilöiden puolesta yrityksiä vastaan vastuuvelvoitteiden rikkomisesta.

Suuren valiokunnan puheenjohtaja Heikki Autto (kok.) kertoi torstaina STT:lle, ettei ryhmäkanneoikeutta nähdä sellaiseksi asiaksi, joka voitaisiin noin vain säätää Suomen oikeusjärjestelmään EU-kompromissin seurauksena.

Vihreiden, sosialidemokraattien ja vasemmistoliiton edustajat ilmoittivat jättävänsä suuren valiokunnan lausuntoon eriävän mielipiteen.

Suuri valiokunta ja hallitus ovat kuitenkin sitä mieltä, että yritysvastuusta tulee säätää EU-tasolla. Toiveena on, että jos tarvittavaa määräenemmistöä ei huomenna synny, Suomen huoliin etsittäisiin ratkaisuja vielä tällä vaalikaudella.

Useat suomalaiset järjestöt ovat kritisoineet tällä viikolla sitä, ettei Suomi aio puoltaa sääntelyn hyväksymistä.

8:17Made in Bangladesh: Mistä tunnistaa vastuullisen markettivaatteen?Made in Bangladesh: Mistä tunnistaa vastuullisen markettivaatteen?

Lue myös: Finnwatch: Mineraaleja kauppaavien suomalaisyritysten raportoinnissa puutteita

Ilmastosystävällinen, hiilineutraali ja kompensoitu – vihermarkkinabisnes rehottaa, mutta pian se voi olla historiaa

Lisää aiheesta:

Vastatuulessa olleesta EU:n yritysvastuudirektiivistä viimein sopuOrpo vakuutti, ettei Suomi ole kaatanut yritysvastuudirektiiviäEU:n yritysvastuudirektiivin äänestyksessä otettu aikalisä: "Kaikille samat pelisäännöt"Sukupuolikiintiöt yli 250 hengen pörssiyhtiöiden hallituksille – Euroopan parlamentti hyväksyi direktiivinEU haluaa puuttua vastuuttomaan yritystoimintaan, uusia toimia tekeillä – "Voi tarkoittaa pikamuodin loppua"Vihreiden Suomela kommentoi hallitusta rassannutta taksonomiakiistaa: EU:n ilmastopolitiikkaa kiritettävä
Yritykset ja bränditYmpäristöEUOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yritykset ja brändit
  • Eilen16:28
    Kyberturvallisuus

    Microsoft Teamsista löytyi haavoittuvuuksia

  • Eilen15:54
    Teboil

    Teboil-kauppiaat: Liikenneasemien toiminta vaarassa

  • Eilen15:49
    Politiikka

    Purralta kylmää kyytiä datakeskuksille: Emme elä olemalla sähköenergiareservaatti

  • ma20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • ma13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa