Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa 12 uutta koronavirukseen liittyvää kuolemaa

Julkaistu 19.01.2021 14:23

MTV UUTISET - STT

Suomessa on raportoitu 12 uutta koronavirukseen liittyvää kuolemantapausta, kertoi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) tiistaina. 

Koronaviruksen vuoksi sairaalahoidossa on nyt 141 ihmistä, joista tehohoidossa on 24.

Uusia koronavirustartuntoja on THL:n mukaan raportoitu 217. Viimeisten kahden viikon aikana on todettu 3 504 tartuntaa, mikä on kolme tartuntaa enemmän kuin edellisten kahden viikon aikana.

Koko pandemian aikana tartuntoja on todettu Suomessa yhteensä 40 722. Koronaan liittyviä kuolemia on todettu tähän mennessä yhteensä 633. Muuntuneen koronaviruksen aiheuttamia tapauksia on tähän mennessä todettu yhteensä 86. Niistä 80 on Britanniassa havaittua muuntunutta virustyyppiä ja 6 Etelä-Afrikassa havaittua virustyyppiä. 

Tartuntoja maan kaikilla alueilla

Viimeisten kahden viikon aikana eniten koronatartuntoja asukaslukuun nähden on todettu Helsingin ja Uudenmaan (Hus), Varsinais-Suomen sekä Vaasan sairaanhoitopiirien alueella. Vähiten tartuntoja on puolestaan Keski-Pohjanmaan, Itä-Savon ja Satakunnan sairaanhoitopiireissä.

Viimeisen kahden viikon seurantajakson aikana Suomen kaikilla alueilla on todettu uusia koronaviruksen tartuntoja.

Koronatartuntojen ilmaantuvuus Suomessa on ollut 63 tapausta sataatuhatta asukasta kohden viimeisten kahden viikon aikana.

Rokotteen saaneita liki 56 000

Suomessa koronarokotteen saaneita on tällä hetkellä melkein 56 000, kertoo THL.

Eniten rokotteen saaneita ihmisiä on Husin alueella, jossa luku on yli 15  000. Seuraavaksi eniten rokotteita on annettu Varsinais-Suomen, Pirkanmaan ja Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirien alueilla.

Ikäryhmissä eniten on rokotettu 50–59-vuotiaita, toiseksi eniten 40–49-vuotiaita ja kolmanneksi eniten 30–39-vuotiaita.

Ihminen kirjautuu THL:n rokotetilastoon silloin, kun on saanut ensimmäisen rokotteen. Toisen rokoteannoksen saamista ei erikseen kirjata.

Lisää aiheesta:

THL: Suomessa neljä uutta koronakuolemaa, uusia tartuntoja 220Suomessa todettu 288 uutta koronatartuntaa – ilmaantuvuus suurinta Husin ja Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin alueillaSuomessa 286 uutta koronatapausta – tämä on epidemiatilanne Suomessa nyt Suomessa on raportoitu 348 uutta koronatartuntaa – ei uusia koronakuolemia: Kahden viikon tartunnat selvässä nousussaLähes 1 800 suomalaista saanut koronarokotteen – uudenvuoden alkuviikoilla Suomen saadaan 100 000 rokoteannostaSuomessa ei yhtään uutta koronakuolemaa – uusia tartuntoja yksitoista
KoronavirusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin