Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomeen kaavaillaan ennätysmäärää uutta tuulivoimaa – kattaisivat yli 70 prosenttia nykyisestä sähkönkulutuksesta

1:48Pohjois-Pohjanmaalla yli 40 prosenttia Suomen tuulivoimastaPohjois-Pohjanmaa tuottaa yli 40 prosenttia Suomen tuulivoimasta.
Julkaistu 19.02.2020 08:42(Päivitetty 19.02.2020 09:16)

MTV UUTISET-STT

Suomeen suunnitellaan ennätysmäärää uusia tuulivoimahankkeita, kertoo Suomen Tuulivoimayhdistys. Yhdistyksen ylläpitämän hankelistan mukaan valmisteilla on tuulivoimatuotantoa 18 000 megawatin edestä yhteensä 3 400 tuulivoimalassa.

Tuotannossa ne kattaisivat yli 71 prosenttia nykyisestä sähkönkulutuksesta. Seitsemän prosenttia tiedossa olevista tuulivoimahankkeista on rakenteilla ja lähes 40 prosentilla on kunnan myöntämät rakennusluvat ja kaava. Uudet hankkeet rakennetaan markkinaehtoisesti, ilman valtion tukea.

Eniten hankkeita on vireillä Pohjois-Pohjanmaalle, jossa niitä on tekeillä 67. Pohjanmaalla hankkeita on 34, Etelä-Pohjanmaalla 25 ja Keski-Suomessa 17. Jokaisessa Suomen maakunnassa on vireillä ainakin yksi hanke, yhdistys kertoo.

Tuulivoimaa voidaan yhdistyksen mukaan rakentaa muuallekin kuin rannikoille, sillä tuulivoimateknologia on kehittynyt ja voimaloista rakennetaan yhä korkeampia.

– Tuulisuus nousee, mitä ylemmäs mennään. Tuulivoimaloiden kasvaneet tornikorkeudet mahdollistavat hyvän tuotannon myös sisämaassa, jossa muun muassa metsäisyys vaikuttaa tuuliin, sanoi yhdistyksen toimitusjohtaja Anni Mikkonen tiedotteessa.

Suuri potentiaali

Mikkosen mukaan hankelista osoittaa, että Suomessa on valtava tuulivoimapotentiaali, jolla vastata sähkönkysynnän kasvuun. Tuulivoimalla voidaan vastata yritysten tavoitteeseen pienentää hiilijalanjälkeä, joka tulee monilla teollisuuden aloilla tarkoittamaan sähkönkulutuksen kasvua.

– Rakentamalla hankkeet, joilla on jo rakennuslupa ja kaava, nousisi tuulivoiman osuus 27 prosenttiin Suomen sähkönkulutuksesta, Mikkonen totesi.

Kaikki hankelistalle edenneet tuulivoimaprojektit eivät toteudu, sillä niistä tehdään tutkimuksia ja selvityksiä, jotka voivat pysäyttää hankkeiden etenemisen. Asiaan vaikuttavat muun muassa asutus, kunnan näkemykset, luontoarvot, sähköverkon kapasiteetti ja tuulien voimakkuus.

Energiateollisuus kertoi aiemmin tässä kuussa, että tuulivoiman osuus Suomen sähköntuotannosta nousi viime vuonna yhdeksään prosenttiin, eli 6 000 gigawattituntiin. Tuotanto on kymmenessä prosentissa lisääntynyt 20-kertaiseksi. Vuoteen 2030 mennessä osuus voisi Energiateollisuuden arvion mukaan olla 15–30 prosenttia Suomen sähköntarpeesta, riippuen siitä miten sähkön tarve kehittyy.

Lisää aiheesta:

Suomeen valtavasti tuulivoimaa – yhdelle alueella suunnitteilla yli puolet hankkeistaEnnätysvuosi: Suomeen yli 300 uutta tuulivoimalaa – kuinka paljon sillä voidaan kattaa sähköntuotannosta? Tuulivoimaa rakennetaan Suomessa nyt kiivaampaan tahtiin kuin koskaan aiemmin – vauhti ei tuulivoimayhdistyksen mukaan silti vielä riittäväFingrid: Suomi on sähköomavarainen vuonna 2024 – "Suomi pärjää ilman Venäjän sähköä"Suomen tuulivoiman kapasiteetti voi jopa kahdeksankertaistua – tällä energiamuodolla on maassamme "suuri potentiaali"Tuulivoima noussut nopeasti lähes 10 prosenttiin Suomen sähköntuotannosta, ennusteet lupaavat alkaneelle vuosikymmenelle lisää – "Nykyinen määrä ainakin tuplaantuu"
TuulivoimaTuuliSuomiTalous

Tuoreimmat aiheesta

Tuulivoima
  • 28.11.18:00
    Orpon hallitus

    Tuulivoiman etäisyyssääntely estää lisärakentamisen Etelä-Suomeen, varoittaa etujärjestö

  • 26.11.19:10
    Energia

    Uutissuomalainen: Tuulivoiman rakentaminen tyssää ensi vuonna

  • 15.10.00:01
    Päästöt

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta

  • 14.10.15:02
    Sähkö

    Hurja piikki pörssisähkön hinnassa illalla – huomenna ei suurta helpotusta

  • 13.10.15:09
    Sähkö

    Pörssisähkön hinta nousee huomenna hirmulukemiin