Siuntion taposta syytetty mies kertoi poliisille kuulusteluissa yksityiskohtaisesti noin 30-vuotiaseen tyttöystäväänsä kohdistamastaan kuolettavasta väkivallasta. Tekoaan hän sanoo katuvansa.
Ensimmäisissä kuulusteluissa mies oli kiistänyt liittyvänsä naisen katoamiseen mitenkään, mutta lopulta hän kertoi mistä ruumiin löytää. Hän myös kertoi, mitä kohtalokkaana päivänä tapahtui.
Mies kertoi, että taustalla oli riita, jonka syy on tutkinnassa jäänyt epäselväksi. Mies itse kertoi, ettei muista riidasta tai sen syystä juuri mitään. Riitaa seurasi väkivalta.
– Hakkasin ihan hulluna [uhria] ja potkin myös, mies kertoi.
– Kaikki lyönnit olivat kovia lyöntejä ja muistan, että veri lensi.
Lue myös: Miehelle vaaditaan kymmenen vuoden vankeutta Siuntion henkirikoksesta – Syyttäjä: Hakkasi ja potki naisystävänsä kuoliaaksi ja vei ruumiin viikon kuluttua metsään
Syytti huumetta käytöksestään
Hän kertoo, että hänen käytöksensä taustalla oli Alfa-PVP-huumausaineen käyttö, jonka seurauksena hän oli todella kiihtynyt ja vainoharhainen.
– Olin kaman käytön vuoksi ihan toisessa olotilassa, psykoosissa. En edes tajunnut, että se henkilö, jonka kanssa tappelin, oli [uhri].
– Kaikki väkivaltarikokseni olen tehnyt Alfa-PVP:n vaikutuksen alaisena. Siitä tulee jumalattoman äkkipikaiseksi ja impulsiiviseksi. Lisäksi siitä tulee vainoharhaiseksi. Sellaisiin henkilöihin, joilla on taipumusta aggressiiviseen käytökseen, se vaikuttaa niin että tulee vielä enemmän aggressiiviseksi. Näin tapahtuu myös minulle, hän kertoi.
10:24



