Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sinikka Salo nousemassa Suomen Pankkiin

Julkaistu 22.09.2000 15:40(Päivitetty 22.09.2000 16:55)

Presidentti Tarja Halonen ei hyväksynyt kahden uuden miehen nimittämistä Suomen Pankin johtokuntaan.

Tasavallan presidentti Tarja Halonen palautti aamulla takaisin valtioneuvoston käsittelyyn ehdotuksen Johnny Åkerholmin ja Mauri Pekkarisen nimittämisestä Suomen Pankin johtokuntaan.

Valtioneuvosto on nyt päättänyt esittää valtiotieteen tohtori Sinikka Salon nimittämistä Suomen Pankin johtokunnan jäseneksi. Halosen odotetaan nimittävän hänet virkaan iltapäivällä.

Näin ollen Mauri Pekkarisen nimitys ei toteutuisi, vaan Salo nousisi johtokuntaan. Samalla Johnny Åkerholmin nimitys jäi avoimeksi. Tarkoituksena on, että vielä tänään presidentti nimittää yhden Suomen Pankin johtokunnan jäsenen. Tähän on syynä se, ettei johtokunta tule päätösvallattomaksi, kun johtaja Esko Ollila pitää lomiaan ennen siirtymistään eläkkeelle.

Presidentti Halonen esitti toivomuksen, että eduskunnan pankkivaltuusto miettisi vielä, kuinka monta johtokunnan jäsentä ylipäänsä tarvitaan.
Hän mainitsi senkin mahdollisuuden, että puheenjohtajan lisäksi johtokunnassa olisi jopa viisi jäsentä. Valtioneuvosto ei voi tästä päättää.

(MTV3)

Vesa Kallionpää raportoi Suomen Pankista (Lounasuutiset 22.9.).
Katso Ulla Hakkaraisen juttu aiheesta (Huomenta Suomi 22.9.).

Lisää aiheesta:

Kommentti: Sota ei tietenkään lopu, vaikka Suomi tunnustaisi PalestiinanSuomalainen Klubi äänestää taas naisten jäsenyydestäValtiovalta katsoi kristallipalloon: Pahin skenaario uhkaisi Suomen itsenäisyyttä – mahdollisuus myös globaaliin onneenTältä näyttää hittielokuvasta tuttu ohjushävittäjä USS Bainbridge – Helsingissä käynyt alus on valmis droonisotaanVäkivaltainen välikohtaus helsinkiläiskoulussa – kaksi ulkopuolista pahoinpitelivät oppilaanPääministeri Orpo ei osaa sanoa, miksi hänen kansliansa salaa asiakirjoja
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:15
    Israelin ja Hamasin sota

    Kommentti: Sota ei tietenkään lopu, vaikka Suomi tunnustaisi Palestiinan

  • 19:05
    Tasa-arvo

    Suomalainen Klubi äänestää taas naisten jäsenyydestä

  • 18:45
    Tulevaisuus

    Valtiovalta katsoi kristallipalloon: Pahin skenaario uhkaisi Suomen itsenäisyyttä – mahdollisuus myös globaaliin onneen

  • 17:39
    Yhdysvallat

    Tältä näyttää hittielokuvasta tuttu ohjushävittäjä USS Bainbridge – Helsingissä käynyt alus on valmis droonisotaan

  • 17:33
    Väkivalta

    Väkivaltainen välikohtaus helsinkiläiskoulussa – kaksi ulkopuolista pahoinpitelivät oppilaan