Palkansaajakeskusjärjestöt SAK ja STTK kutsuvat koolle mielenosoituksen hallituksen työelämäheikennyksiä ja sosiaaliturvan leikkauksia vastaan. Akava ei osallistu keskusjärjestönä mielenosoituksen järjestämiseen.
Mielenosoitus on torstaina 1. helmikuuta Helsingin Senaatintorilla kello 12–14.
SAK ja STTK kertovat tiedotteessa kutsuvansa Stop nyt! -nimiseen mielenosoitukseen kaikki hallituksen politiikasta huolissaan olevat kansalaiset ja kansalaisjärjestöt.
Tiedotteen mukaan muualta Suomesta saapuville mielenosoittajille järjestetään maksuttomia bussikuljetuksia maakuntakeskuksista. SAK ja STTK kertovat, että mukaan on jo ilmoittautunut useita kansalaisjärjestöjä.
Järjestöt haluavat tiedotteen mukaan lähettää yhdessä hallitukselle viestin, että uudistusten valmistelussa on painettava jarrua.
– Ensimmäiset työttömiin osuvat heikennykset ovat tulleet voimaan ja hallitus valmistelee jo seuraavia. Irtisanomisen helpottaminen, palkaton sairauslomapäivä ja lakko-oikeuden rajoittaminen ovat jo nurkan takana. Työelämäoikeuksien heikentäminen avaa portit laajalle eriarvoisuuden lisäämiselle suomalaisessa yhteiskunnassa, sanoo SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta tiedotteessa.