Jääkiekon SM-liigassa pelataan perjantaina kolme ottelua: Jokerit-TPS, JYP-Lukko ja Pelicans-HIFK.
Helsingissä Alexander Ruuttu pelaa kauden ensimmäisen ottelunsa Jokereissa. Hän on esiintynyt kauden alussa Mestiksen Kiekko-Vantaassa. Ruuttu korvaa Teemu Henritiuksen. Jokerien tiistain ottelusta Joonas Rask siirtyy Ilari Filppulan ja Steve Mosesin rinnalle sekä Jani Rita puolestaan Teuvo Teräväisen ja Teemu Pulkkisen vierelle.
Jyväskylässä hallitseva mestarijoukkue ja kotiyleisö toivottavat tervetulleeksi Lukkoon kesällä siirtyneen Filip Riskan. Lukosta myös entinen JYP-valmentaja Risto Dufva ja takavuosina JYPissä pelannut Tommi Kovanen saanevat tarkkailua osakseen. Perjantaina tulevat mukaan kuvaan myös kultakypärät – JYPistä tämä kunnia lankeaa Ramzi Abidin päälle.
Lahdessa kummaltakin joukkueelta on sivussa liuta pelaajia. Danny Richmond on kuumesairaana poissa Pelicans-puolustuksesta. HIFK:lta kolme pelaajaa on edelleen pelikiellossa. Torstaina joukkueeseen liittynyt Lennart Petrell ei pelaa perjantaina. Markus Granlund pelaa yhdessä Eero Somervuoren kanssa Joakim Erikssonin laiturina.
SM-liigan perjantain otteluiden kokoonpanot:
Jokerit-TPS
Jokerit
*Kilpeläinen / Korpisalo
*Rask *Filppula *Moses
*Lindell *Väänänen
Rita Teräväinen Pulkkinen
Nordlund Dehner
Tyrväinen Ruuttu Karjalainen
Eronen Lindbohm
Lamberg Heino Salminen
TPS
*Engren / Niittymäki
*Virtala *Locke *Willsie
*Pikkarainen *Ehrhardt
Hattunen Koskiranta Anttila
Vittasmäki Ristolainen
Kulmala Laakso Huhtala
Paven Seppänen
Seinelä Tuominen Tuomainen
