Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ristikon laatija ratkojille: Näin kehität taitojasi

Ristikon laatijalle ruudukoihin jäävät virheet ovat todella kiusallisia. Kuvituskuva.
Ristikon laatijalle ruudukoihin jäävät virheet ovat todella kiusallisia. Kuvituskuva.Colourbox.com
Julkaistu 07.03.2013 12:00

Parhaimpien suomalaisten ristikkolehtien tehtäviä ratkoo aina niiden ilmestyessä yli 10 000 ihmistä. Ristikon laatija Pekka Joutsi kertoo, miten taitojaan voi kehittää.

– Suomessa on jopa 60–70 ristikkolehteä. Parhaimmat niistä ovat levikiltään yli 10 000 kappaletta. Sesonkiaikaa ovat joulu sekä erityisesti kesä, jolloin kaupoissa myydään ylimääräisiä ristikkolehtiä ja -albumeita, Pekka Joutsi sanoo.

Ristikkoja ratkovat vanhemmat ihmiset, jotka ovat tottuneita niihin ja joilla on aikaa.

– Mutta nykyään koululaisillekin järjestetään omia ratkontakilpailuja. Puoli vuotta ristikkoja harrastanut lapsi saattaa osata ratkoa paremmin kuin vuosikymmenien kokemuksen kerännyt aikuinen. Se on uskomatonta.

Joutsi arvioi, että ristikkonsa palauttaa palkinnon toivossa yksi sadasta ratkojasta.

Kansanedustajat ratkomassa ristisanatehtäviä vuonna 1960.Lehtikuva

– Paikalliseen sanomalehteen, jonka levikki on noin 50 000 kappaletta, tulee viitisensataa vastausta. Mitä vaikeampi ristikko, sitä vähemmän vastauksia lähetetään. Kerran iltapäivälehden huippuvaikeisiin juhannusristikoihin tuli vain 30 vastausta, vaikka lehden levikki oli lähes 400 000 kappaletta.

Virheistä valitetaan heti

Joutsi arvioi, että ristikoiden laadinnalla elää Suomessa täysipäiväisesti 20–30 ihmistä. Hän itse arvostaa laatijoita, jotka käyttävät pitkiä sanoja.

– Ristikosta tulee avarampi, kun sitä ei täytetä vain neli-viisikirjaimisilla sanoilla ja niiden selitysruuduilla. Vaikka tämä vaikeuttaa laatimista, ratkojalle se on palkitsevan kokemuksen ehdoton edellytys.

– Helpoksi tarkoitetussa ristikossa en tavoittele erikoisia vihjeitä. Huippuvaikeissa sen sijaan pitäisi olla melkein aina uusi vihje. Vaikeita ristikoita tekee pieni, mutta sitäkin innokkaampi joukko.

Joutsi käyttää sivun ristikon laadintaan yleensä yhden työpäivän.

Kuvituskuva.Colourbox.com

– Vaikka monella lehdellä on useampiakin tarkastajia, virheitä pääsee julki. Ne ovat todella kiusallisia, ja niistä valitetaan heti. Joskus kyse on tulkintaeroista: ratkoja luulee olevansa oikeassa, mutta vaihtoehtoja onkin useampia, Joutsi sanoo.

– Kerran ä ja a menivät ruudukossa päällekkäin. Onneksi tarkastaja huomasi tämän ennen julkaisua – aina laatija ei muista vaihtaneensa jotakin sanaa kesken kaiken. Kaikista yleisin virhe on se, että sama sana esiintyy samassa ristikossa kahteen kertaan, Joutsi sanoo.

Haastetta kaipaavista laatijoita

Aloitteleva ratkoja voi mennä vaikka juuri perustetun Ristikkoakatemian kurssille.

– Mutta kyllä ristikoissa voi edetä ilman kurssejakin. Ratkojan pitää haastaa itseään ja testata välillä, olisiko jo kehittynyt helpoista ristikoista vaativampiin. Eikä pidä heti antaa periksi: vaikka aluksi tuntuu siltä, ettei ymmärrä mitään, asian voi jättää muhimaan ja palata siihen myöhemmin uudelleen. Jos ristikkoa ei silti saa täyteen, sanan voi katsoa ratkaisuista. Pikkuhiljaa sitä kyllä oppii helpottavia niksejä.

– Kun mikään ristikko ei enää tunnu tarpeeksi vaikealta, moni siirtyy laatijaksi. Itse asiassa melkein joka ainoa laatija on tullut alalle tällä tavalla – myös minä, Joutsi sanoo.

Studio55.fi/Piia Simola

Kuvat: Colourbox.com, Lehtikuva

Näin voit elää onnellisena 120-vuotiaaksi!

Aivojumpalla uskomattomia tuloksia – Neljäsluokkalainen oppi vihdoin lukemaan

Testaa näitä aivojumppaliikkeitä – Kehittävät näkemistä ja kuulemista!

Pidä huolta muististasi

Lisää aiheesta:

Hanna Nohynek sairastui koronaan ja menetti isänsä, mutta ei lopettanut työntekoa – koronan äänitorvi kuvailee itseään rokotekriittiseksiPelaatko sinäkin? Marko oppi jo pikkupoikana pelin, josta tuli yllättäen vuoden 2020 megahittiKun Ronja Pahaoja sokeutui 11-vuotiaana, häntä harmitti kesken jäänyt konsolipeli – urheilu-uransa päättänyt pikajuoksun EM-voittaja haluaa nyt suunnitella hittipelin sokeilleAnna Hurmalainen tulkitsee käsialoista luonteenpiirteitä ja todistaa väärennöksistä: Näin pienet asiat voivat paljastaa yllättäviä asioita!30 vuotta Kevätpörriäistä päätoimittanut Liisa Vasamies siirtää viestikapulan seuraavalle – prinsessasadut ovat jääneet, mutta yksi aihe on ylitse muiden vuosikymmenestä toiseenPaljonko rahaa sinulla on elämäsi aikana ollut? Näin lasket sen – jos uskallat
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa