Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rekka pysähtyi keskelle tietä, kuski löi yllättäen pakin päälle – moottoripyöräilijä oli päästä hengestään

0:48Kuumottava video: Rekka melkein peruutti moottoripyöräkuskin yliKuumottava video: Rekka melkein peruutti moottoripyöräkuskin yli
Julkaistu 12.07.2023 06:33

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Pyöräilijä pelastui puoliperävaunurekan alta nopean toimintansa ansiosta Tennesseessä, Yhdysvalloissa.

Moottoripyöräilijä melkein jäi alle, kun rekka alkoi yllättäen peruuttaa tiellä Yhdysvalloissa. Tennesseessä kesäkuussa 2023 kuvattu video näyttää, miten moottoripyöräkuski pysähtyy rekan taakse sen vilkuttaessa vasemmalle.

Rekka kuitenkin päättää antaa tietä risteyksestä ajavalle toiselle rekalle ja alkaa yllättäen peruuttaa. Katso hurja video jutun alusta.

Lue myös: Yksi, kaksi, kolme, neljä... – tämä on riittävä turvaväli liikenteessä ja näin se lasketaan

Moottoripyörän kuski pelastui oman nopean toimintansa ansiosta, mutta pyörä rutistui videosta päätellen rekan pyörien alle. Kuskin henkilöllisyys ei ole tiedossa, mutta videolla hän vaikuttaa antavan rekkakuskille kiihtynyttä palautetta tilanteesta.

Kuolleeksi kulmaksi kutsutaan aluetta, johon kuljettaja ei näe. Kuorma-autoissa ja muissa isommissa ajoneuvoissa katve ulottuu muun muassa sekä suoraan eteen että taakse: ohjaamosta ei näe yhdistelmän taakse hivuttautuneita ajoneuvoja tai ihmisiä. 

Lue myös: Kuinka monta tienkäyttäjää kuljettajan on mahdollista nähdä tässä tilanteessa? Katso vielä kerran – älä anna kuolleen kulman yllättää

Lue myös: Nuori pyöräilijä jäi suojatiellä auton alle ja kuoli: Katso videolta, missä paikoissa olet kuorma-auton kuljettajalle täysin näkymätön

Lähde: KameraOne

Lisää aiheesta:

Karmea läheltä piti -tilanne: Tankkaaja selvisi täpärästi, kun auto jyräsi päin huoltoasemaa USA:ssaHurja video: Tietyöntekijä pelastui täpärästi – kuorma-auto jyräsi tietyömaanKuljettaja havaitsi hinausauton vasta, kun oli liian myöhäistä – sinkoutui "rampista" kymmeniä metrejäSe oli hilkulla! Katso videolta, kuinka moottoripyöräilijä vältti täpärästi kolarin kahden rekan kanssa ThaimaassaNuori pyöräilijä jäi suojatiellä auton alle ja kuoli: Katso videolta, missä paikoissa olet kuorma-auton kuljettajalle täysin näkymätönIhmepelastuminen karmivasta tilanteesta tallentui videolle! 10-vuotias poika jäi kuorma-auton alle Intiassa – selvisi vammoitta
MoottoripyörätAutotUlkomaatLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Moottoripyörät
  • 25.10.20:12
    Liikenneonnettomuudet

    Motoristi loukkaantui vakavasti Rovaniemellä

  • 18.10.16:55
    Esko Eerikäinen

    Esko Eerikäiselle kävi köpelösti moottoripyörän kanssa: "Ei ajeta metriäkään"

  • 14.10.17:49
    Liikenneonnettomuudet

    Moottoripyöräilijä kuoli törmättyään kovalla vauhdilla traktoriin Mikkelissä

  • 9.9.08:06
    Liikenne

    Poliisi ajoi takaa moottoripyöräilijää Helsingissä – kamera kuvasi

  • 1.8.06:29
    DIY

    Astetta hienompi keinuhevonen! Isä rakensi Aleksin, 33, Pappa-Tunturista miniversion