Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ratsastus vaarallisimpia harrastuksia

Julkaistu 21.08.2009 09:37(Päivitetty 24.08.2009 21:36)

Ratsastusharrastuksen suosio on ollut nousussa jo pitkään. Nykyään lajia harrastaa noin 150 000 suomalaista, joista lähemmäs 80 000 on aikuisia. Hevonen on kuitenkin arvaamaton eläin ja sen selästä putoaminen saattaa johtaa vakavaan loukkaantumiseen.

Ratsastusonnettomuuksien yleisimmät syyt ovat hevosen pillastuminen, autoilijan liian suuri tilannenopeus, ympäristön aiheuttama huono havaittavuus ja osapuolien vähäinen kokemus liikenteessä toimimisesta.

- Ratsastus on amerikkalaisen jalkapallon jälkeen vaarallisin laji, toteaa korvausasiantuntija Tiina Juvonen Vahinkovakuutusyhtiö Ifistä. Vaarallisuus perustuu ratsastusonnettomuuksista koituneiden vammojen vakavuuteen.

Ratsastajan, kuten minkä tahansa lajin harrastajan, on hyvä vakuuttaa itsensä tapaturmien lisäksi myös sairauskulujen varalta, sillä myös ratsastajalle saattaa aiheutua esimerkiksi rasituksesta aiheutuvia vammoja, joita tapaturmavakuutus ei korvaa.

Moni ratsastaja kuuluu johonkin ratsastusseuraan, jossa jäsenetuna on tapaturmavakuutus.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentistaTällaista ruokastrategiaa Suomeen suunnitellaan vuoteen 2040 asti: MTK ärähti hetiVammaisten lasten hoitoyksikkö suljettiin Vantaalla turvallisuuspuutteiden vuoksiSilmänvenytyskuva raivostutti eduskunnassa: "Etelä-Korea ja Japani ovat kyseenalaistaneet, mitä tämä suomalainen touhu on"Analyysi: Venäjällä on Suomessa uusi ykköskohde, jota Putin kadehtiiKelan Lasse Lehtonen sairauslomalla kesään asti – palasi Suomeen ambulanssilennolla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:05
    Poliisi

    Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentista

  • Eilen22:48
    Ruoka

    Tällaista ruokastrategiaa Suomeen suunnitellaan vuoteen 2040 asti: MTK ärähti heti

  • Eilen20:40
    Vammaiset

    Vammaisten lasten hoitoyksikkö suljettiin Vantaalla turvallisuuspuutteiden vuoksi

  • Eilen19:41
    Politiikka

    Silmänvenytyskuva raivostutti eduskunnassa: "Etelä-Korea ja Japani ovat kyseenalaistaneet, mitä tämä suomalainen touhu on"

  • Eilen18:58
    F-35

    Analyysi: Venäjällä on Suomessa uusi ykköskohde, jota Putin kadehtii