Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rannikoilla ja avomerellä havaittu runsaasti sinilevää – näin tympeältä näytti Espoossa

0:36Rannikoilla ja avomerellä runsaasti sinilevääSinilevävaroitus Espoon Westendin uimarannalla.
Julkaistu 25.07.2024 16:25

MTV UUTISET – STT

Selkämerellä sinilevän määrä on lisääntynyt huomattavasti sekä avomerellä että rannikkoseuduilla.

Sinilevähavainnot ovat lisääntyneet rannikoilla, ja havaintoja on tehty runsaasti muun muassa Selkämerellä ja Ahvenanmerellä. Asiasta kertoi Suomen ympäristökeskus (Syke) torstaina.

Sinilevähavaintoja on yhä lähinnä Etelä- ja Keski-Suomessa, mutta yksittäisiä havaintoja on Syken mukaan tehty eri puolilla Suomea pohjoista Lappia myöten. 

Sisävesien sinilevätilanne on puolestaan pysynyt melko vähäisenä.

Lue myös: Sinilevän määrä pysynyt hillittynä helteistä huolimatta

Rannikkoalueilla sinilevää on ajankohtaan nähden hieman enemmän kuin tyypillisesti valtakunnallisen seurannan aikaisempina vuosina 1998–2023.

Sisävesien havaintopaikoilla sinilevää on havaittu tämänhetkisestä hellejaksosta huolimatta ajankohtaan nähden hieman vähemmän kuin tyypillisesti.

Selkämerellä sinilevää tavallista enemmän

Varsinais-Suomen Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY) keräämien tietojen mukaan merialueiden vakioseurantapaikkojen sinilevätilanne on monin paikoin heikentynyt viime viikosta.

Saaristomerellä levää on havaittu hyvin runsaissa määrin aina sisäsaaristosta ulkosaaristoon. 

Sinilevää on havaittu paljon esimerkiksi Naantalissa, Kaarinassa, Kemiönsaarella ja Paraisilla.

Selkämerellä sinilevän määrä on lisääntynyt huomattavasti sekä avomerellä että rannikkoseuduilla. Määrä on Syken mukaan ajankohtaan nähden korkealla tasolla. 

Selkämeren alueella sinilevähavaintoja on tehty runsaasti Luvian ja Rauman edustalla sekä Pyhärannan edustalla.

– Vähäinen määrä sinilevää ei pääsääntöisesti estä vedessä uimista tai veden käyttöä, kunhan noudattaa tarvittavaa huolellisuutta. Vettä ei tule niellä, ja uimisen jälkeen on suositeltavaa peseytyä iho-oireiden välttämiseksi, Varsinais-Suomen ELY-keskus muistutti tiedotteessa.

– Mikäli sinilevää on vedessä runsaasti, ei vettä tule käyttää saunavetenä, syötävien kasvien kasteluvetenä, eikä sitä tule käyttää talousvetenä keittämisenkään jälkeen. Lapsia ja lemmikkejä tulee pitää silmällä ja estää pääsy rantaveteen, eikä kovin sinileväinen vesi sovellu uimiseen.

Lue myös: Näistä oireista tunnistat sinilevämyrkytyksen: "Voi viedä jopa shokkiin"

Lisää aiheesta:

Sinilevä on vallannut rantoja Uudeltamaalta Lappiin – leväpuuron ennustetaan pahenevan lähiaikoinaSatelliittikuva paljastaa karun sinilevätilanteen Suomenlahdella – näillä alueilla levää nyt runsaastiSinilevähavainnot lisääntyneet viikon takaisesta – näillä alueilla havaintoja on tehtySinilevän tilanne nyt: vähentynyt järvissä, mutta lisääntynyt rannikoilla – tarkkana myös siitepölyn kanssa Sinilevä on runsastunut rannikoilla hellekelien takia – järvistäkin löydetty pienempiä määriäLämmin kesä aikaistanut sinilevien esiintymistä järvivesissä, riski myös merialueilla huomattava – katso kartalta oman alueesi tilanne
SinileväKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sinilevä
  • 11.9.18:24
    Kesä

    Syke: Kesän sinilevähavaintojen huippu ollut tällä viikolla

  • 28.8.18:53
    Sää

    Kesä oli sinilevän suhteen tavanomainen – tutkija: Tilanne ei silti ole hyvä

  • 18.8.06:07
    Tiede

    Hyperspektrisatelliitti paljastaa mökkijärven levätilanteen – näin se toimii

  • 28.7.07:15
    Sää

    Sinilevää on nyt runsaasti – tiesitkö, että siitä voi olla hyötyä?

  • 25.7.07:56
    Sää

    Tällä "keppitestillä" selvität, onko vedessä sinilevää