Seela Sella kertoi kirjassaan, että oli jo suunnitellut hautajaisensa.
Näyttelijä Seela Sella menehtyi 89-vuotiaana 28. syyskuuta. Sella kertoi hänen ja Jarkko Martikaisen viime viikolla ilmestyneessä uutuuskirjassa Keskusteluja hyvästä elämästä (Into), että hän oli suunnitellut jo omat hautajaisensa. Kirjan keskustelut käytiin Seela Sellan kotona alkuvuoden ja kevään 2026 kuluessa.
Mä haluan, että muistotilaisuus on hauska. Mä olen lasten kanssa käynyt läpi, mitä mä haluan mun hautajaisiin, ketä kutsutaan ja mihin ja mitä. Mutta me ei olla kaikki samaa mieltä. Katsotaan nyt, kenen mielipide tässä vaikuttaa eniten, Sella kertoo kirjassa.
Legendaarinen näyttelijä halusi, että kaikki halukkaat pääsevät hänen "viimeiseen ensi-iltaansa".
Sen mä olen sanonut, että Hesariin täytyy panna ilmoitus mun hautajaisista, ja siihen tulee, että haudalle on kaikki tervetulleita. Se on Seelan viimeinen ensi-ilta, ja hän on takuulla pääroolissa. Jokainen saa tulla, tervetuloa. Mutta sitten muistotilaisuuteen saa kakarat itse valita, että kuinka paljon haluavat ihmisiä.
Lue myös: "Jos minä olen täällä enää silloin” – Seela Sellan koskettavat sanat sairaalassa vierailleelle Esko Roineelle
Kirjassa Seela Sella puhui myös, että ei haluaisi viimeisinä aikoinaan ystäviään sairaalaan häntä katsomaan.
Älkää tulko. Ainoastaan lapset ja lapsenlapset, koska ne tuntee minut sillä tavalla hyvin. Mutta kaverit, pysykää pois. Se on kiusallista. Ne ei tiedä, mitä ne sanoisi, ja mun tekisi mieli sanoa, että menkää helvettiin.
Hänellä oli myös yksi tärkeä toive hautaamiseensa liittyen. Hän toivoo kreikkalaisen rescuekoiransa tuhkien haudattavan hänen kanssaan samaan hautaan. Hän otti Nasu-koiran hoiviinsa yli 13 vuotta sitten.
Mutta sen mä sanon, että jos Nasu kuolee ennen mua, Nasun tuhka täytyy laittaa mun hautaan. Me ollaan Nasun kanssa samassa haudassa.
Lue lisää: Jarkko Martikainen vieraili äskettäin Seela Sellan luona sairaalassa – tällainen näyttelijän vointi on nyt
Sellalla diagnosoitiin keväällä 2026 alanielun syöpä. Sädehoidot päättyivät kesäkuussa, minkä jälkeen hän kärsi vaikeista hoitojen jälkeisistä haittavaikutuksista.
Sella palasi kuitenkin lyhyeksi aikaa lavalle kesällä Rakkauskirjeitä-esityksessä yhdessä Esko Roineen kanssa.
Elokuussa 2026 Sella joutui jälleen sairaalahoitoon. Hän kertoi tuolloin MTV Uutisille vointinsa huonontuneen äkillisesti. Pian selvisi, että hänen syöpänsä on uusiutunut.
Syyskuussa hän kertoi Ilta-Sanomille olevansa palliatiivisella osastolla.
Palliatiivista hoitoa saava henkilö on parantumattomasti sairas. Palliatiivisessa hoidossa sairauden etenemiseen ei enää voida vaikuttaa, mutta sen aiheuttamia oireita voidaan hoitaa ja pyrkiä mahdollisimman hyvään elämänlaatuun.
Lue lisää: "Jos minä olen täällä enää silloin” – Seela Sellan koskettavat sanat sairaalassa vierailleelle Esko Roineelle
Kursivoidut kohdat ovat suoria lainauksia Seela Sellan ja Jarkko Martikaisen Keskusteluja hyvästä elämästä -kirjasta (Into).

