Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Räikkönen vastaa Vettelin kitinään: ”Saman verran vetoapua kuin jokaisella”

xpbimages.com
Julkaistu 01.09.2018 18:48
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Kimi Räikkönen ei usko, että hän sai Italian F1-kisan aika-ajojen paalukierroksellaan Sebastian Vettelin takana ajamisesta enempää imuapua kuin kukaan muukaan edellä ajanut kuljettaja.

MAINOS

F1-kausi suorana C Morella – Italian GP viikonloppuna

Sunnuntai: Italian GP klo 16.00, ennakkotunnelmat klo 14.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

C Moren sivulle pääset tästä

Räikkönen ajoi Monzassa keskinopeudeltaan kaikkien aikojen nopeimman F1-autolla tehdyn kierroksen, kun hän tykitti ajan 1.19,119 peräti 263,587 kilometrin keskituntinopeudella.

Heti aika-ajojen jälkeen Sebastian Vettel antoi tiimiradiossa erikoisen lausahduksen, kun hän totesi tiimiradioon ”puhumme tästä jälkeenpäin” kuultuaan tappiostaan Räikköselle.

LUE MYÖS: Oho, mikä reaktio! Vettel kuuli Räikkösen paalusta ja laukoi erikoisen kommentin

Kommentin voi olettaa liittyvän Ferrarin ajojärjestykseen. Mercedes laittoi Valtteri Bottaksen radalle ennen Lewis Hamiltonia, mutta Vettelillä ei ollut mahdollisuutta hyötyä Räikkösen auton tuottamasta ilmavirrasta lähdettyään baanalle ennen suomalaista.

Räikkösen mukaan hän ei saanut ratkaisevaa imua Vettelin takana ajamisesta.

– No saman verran varmaan kuin jokainen meistä sai. Siinä taisi olla ensin Valtteri ja sitten Hamilton, Vettel ja minä. Aika samahan se sitten on, kunhan on yksi auto, Räikkönen sanoo C Moren haastattelussa.

– Jos ei ole yhtään autoa, niin se tekee ison eron, mutta yksikin auto auttaa riittävästi. Vaikea sanoa. Kaikilla on tietenkin omat mielipiteet asiaan, hän tokaisee.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Ennätysvauhdista huolimatta Räikkönen ei lähtenyt julistamaan kotiyleisön edessä tehtyä superkierrosta täydelliseksi.

– Ei kai ne ikinä mitään täydellisiä ole. Ainahan siinä jotain on, mitä voi parantaa, mutta oli hyvä, että auto on toiminut koko viikonlopun eikä ole muutettu oikeastaan mitään.

– Totta kai tiedettiin, että kolmen välillä tulee olemaan tiukkaa. Kuka nyt ikinä saakaan parhaan kierroksen, on kärjessä. Ihan tyytyväinen, Räikkönen vastaa.

KATSO MYÖS: Kimi Räikkösen paalu käynnisti villit juhlat – tallipomo Arrivabene syleili Minttua ja nosti tämän ilmaan!

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

"Yksi kauheimmista aika-ajoista" – Lewis Hamilton huolissaan taistelusta Bottasta ja Verstappenia vastaanSebastian Vettel murahti Ferrarin saamasta kritiikistä – "Joskus väärin perustein"Sebastian Vetteliä sapettaa yhä: "Parempi painella jarrupoljinta" Kimi Räikkönen lyttäsi spekuloinnit "kotikisaedusta" Mitä tapahtui Kimi Räikkösen ratkaisuyrityksessä? ”Yhtäkkiä puski toisessa mutkassa”Miksi Kimi Räikkönen hävisi Sebastian Vettelille? Ferrari-kuskien kommenteista saattaa löytyä vastaus
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"