Putous-sarjasta kansansuosioon noussut näyttelijä Jussi Vatasen luoma Karim Z. Yskowicz -hahmo tuomaroi Somen Ihanin Muija -kilpailua.
Huippusuositun Putous-sarjan sketsihahmokilpailun kevättalvella voittanut Karim Z. Yskowicz (Jussi Vatanen) valitsee Somen Ihanimman Muijan naisille suunnatussa improvisointikilpailussa Pohjois-Savossa Sukevalla. Kilpailussa mitataan osallistujien taitoa heittäytyä tilanteeseen. Improvisoida ei välttämättä tarvitse, vaan ehdokas saa myös esittää raadille vapaavalintaista erikoistaitoaan. Jos sellaista ei kuitenkaan ole, ehdokas suorittaa Karimin hänelle osoittaman tehtävän.
– Kilpailuun saavat osallistua kaikki muijat, iällä tai edes sukupuolella ei ole väliä, kun vain edes etäisesti muistuttaa muijaa. Uuh,kommentoi Karim-hahmon luonut Vatanen.
Somelainen kilpailu käydään Original Sukeva -tapahtuman yhteydessä. Vatanen paljasti MTV3.fille aiemmin keväällä, että Karim tekee kesän aikana keikkoja niin festivaaleilla, messuilla kuin muissakin kesätapahtumissa.
– Yksi kesätapahtuma, Original Sukeva, pidetään kotikylälläni Sukevalla. Viime vuonna se järjestettiin ensimmäistä kertaa. Se on hauska tapahtuma, juuri sellainen Suomen kesästä vielä puuttui! Tänä vuonna siellä järjestetään muun muassa Karimin Vuoden somelainen muija -kilpailu, johon saavat kyllä jätkätkin osallistua, Vatanen vinkkasi tuolloin.
Karimilla on takanaan kiireinen kevät, sillä hän on ehtinyt voittonsa jälkeen vaikuttaa myös musiikin saralla. Hahmo nimittäin julkaisi kesäkuun puolivälissä kokonaisen levyn, jolla kuullaan muun muassa hittibiisi Olen Somelainen.
Jussi Vatanen Karimin kesästä: Luvassa somelaisen muijan etsintää
(MTV3)
