Pride-viikon järjestäjät syyttivät maan hallitusta osallisuudesta lauantaiseen hyökkäykseen. Hallitusta on pitkään syytetty siitä, että se tukee hiljaisesti homofobisia ja nationalistisia ryhmiä.
Georgiassa tuhannet äärioikeistomielenosoittajat hyökkäsivät Tbilisi Pride -viikon ohjelmaan kuuluneen tapahtuman järjestämispaikalle, ja järjestäjät joutuivat perumaan tapahtuman.
Lauantaille suunniteltu ulkoilmatapahtuma pääkaupunki Tbilisin ulkopuolella peruttiin sen jälkeen, kun mielenosoittajat hyökkäsivät tapahtumapaikalle, tuhosivat lavan ja polttivat sateenkaarilippuja, tapahtuman järjestäjiin kuuluva Mariam Kvaratskhelia kertoi toimittajille.
Hänen mukaansa poliisi ei ollut yrittänyt estää tapahtumapaikalle hyökänneitä.
– Tapahtumapaikka on evakuoitu, ja kukaan ei vahingoittunut, hän lisäsi.
Homoseksuaalisuuteen liittyy edelleen todella voimakas stigma Georgiassa, missä vaikutusvaltainen ortodoksikirkko on ottanut sosiaalisissa kysymyksissä yhteen länsimaita kohti kallellaan olevien poliittisten puolueiden kanssa.
"Hyökkäyksestä sovittu sisäministeriön kanssa"
Tbilisi Pride -viikon järjestäjät ovat syyttäneet maan hallitusta osallisuudesta sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjä vastustavien väkivaltaisten ryhmien toimintaan. Järjestäjien mukaan hyökkäys oli ennalta koordinoitu ja siitä oli sovittu etukäteen maan sisäministeriön kanssa.
