Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poro vai peura? Kerro sinä! Korkeasaari julkaisi ensimmäiset kuvat Helsingissä harhailleesta eläimestä

1:08Ensimmäiset kuvat julki: Tältä Helsingistä napattu poro näyttää Korkeasaaren villieläinsairaalassaPoro vaiko peura? Tältä eläin näyttää Korkeasaaren villieläinsairaalassa.
Julkaistu 09.01.2022 12:22
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Poliisi otti viikonloppuna Helsingissä kiinni poroksi epäillyn eläimen.

Poliisin tilannekeskuksesta kerrottiin, että poro otettiin kiinni Olympiastadionin ja Helsingin talvipuutarhan läheisyydestä sijaitsevan Kaupunginpuutarhan alueella.

Eläin vietiin kiinnioton jälkeen Korkeasaaren villieläinsairaalaan, jossa se on viettänyt aikaa koko viikonlopun.

Lue myös: Tepasteliko Helsingissä poro vai metsäpeura? Asia edelleen epävarma, näin lajit erottaa toisistaan

Korkeasaaresta kerrotaan, että eläimen tila on vakaa. Eläin on syönyt sairaalassa normaalisti. Sille ovat maistuneet hyvin muun muassa kerput, jotka ovat karjalle tarkoitettua, puiden ja pensaiden oksia talviravinnon muodossa.

Eläimen stresaantumista pyritään tällä hetkellä välttämään. Sen takia ylimääräisiä ihmiskontakteja poron läheisyydessä pyritään välttämään.

Korkeasaari lähetti MTV Uutisille kuvia porosta oleskelemassa villieläinsairaalassa. Katso kuvat yläpuolelta.

Lisää aiheesta:

Loukkaantunut villisika poistui metsään HelsingissäLähes 200-kiloinen Fred-possu aiheutti kaaosta ennen kiinni jäämistään YhdysvalloissaPääsiäisen ihme? Kukko ilmestyi Helsingin ydinkeskustaanMTV Kotkassa: Asiantuntija kertoi vaihtoehdot mursun kohtalolle – "Mursu on nälkiintynyt"Helsinkiin eksyneen peuranvasan kunto kohentunut, mutta selviäminen ei varmaa – tällaisen 120 kilometrin reitin se on kulkenutHelsingissä kiinni otettu, poroksi epäilty vasa jalkeilla Korkeasaaressa: "Ruoka maistuu"
Luonto ja eläimetHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen15:51
    Avaruus

    Kiina laukaisi kiertoradalle tarkoin valittuja avaruushiiriä

  • 1.11.19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 1.11.06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan