Pöllöraati kummastelee Metsäteollisuuden päätöksen ajankohtaa – "Samalla tavalla se Paperiliitto on vastapartnerina nyt näille yrityksille"
MTV:n Uutisaamussa Pöllöraati pureutui Metsäteollisuuden eiliseen päätökseen, jota on luonnehdittu historialliseksi. Päätöksen ajankohta herätti keskustelijoissa ihmetystä.
Metsäteollisuuden hallitus päätti eilen, ettei työnantajajärjestö osallistu enää työehtosopimustoimintaan. Alan työehdoista sovitaan jatkossa paikallisesti, yrityskohtaisesti.
MustReadin päätoimittaja Anne Moilasen mielestä Metsäteollisuudessa oli irtautumiseen nyt sopiva tilaisuus.
– Onhan ihan selvää, että ollaan talouskriisissä ja laman keskellä, irtisanomiset on päällä. Voidaan ajatella, että työntekijäpuolen neuvotteluasema on erittäin heikko, Moilainen arvioi.
– Samalla tavalla se Paperiliitto on vastapartnerina nyt näille yrityksille, Maaseudun tulevaisuuden päätoimittaja Jouni Kemppainen muistuttaa.
Metsäteollisuuden päätös irtautua työehtosopimusten neuvotteluista ei tullut myöskään täytenä yllätyksenä Pöllöraadin jäsenille.
– Oliko se [päätös irtautua työehtosopimusten neuvottelusta] sittenkään niin suuri yllätys? Kysyy MTV Uutisten politiikan toimittaja Antonia Berg.
Katso Pöllöraadin koko keskustelu artikkelin yllä olevalta videolta.
Uusimmat
-
23:43
Öljyn hinta ponnahti ylös tuotantolaitoksiin kohdistuneen hyökkäyksen myötä – näin iskut hermostuttivat markkinoita
-
23:14
Emil Ruusuvuoren vastustaja luovutti suomalaisen käsittelyssä
-
23:10
Iso kiinnitys: maailmantähti Maret Hamsik siirtyy Ruotsiin
-
22:56
Winnipeg Jetsin sopimuspelaaja siirtyi vasta Liigaan – sopimus purettiin pikavauhtia
-
22:35
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson vastaa Antti Häkkäsen vaalikritiikkiin – "Mielestäni hän on tässä väärässä"
-
21:57
Mestarien liigaan tulossa ravisuttava uudistus – tästä on kyse
-
21:35
Kehonkielenasiantuntija huomasi prinssi Harryssa nopean muutoksen kesken kohuhaastattelun – taustalla hyytävä paljastus prinssi Charlesista
-
21:29
"Se on vain fakta" – Sebastian Ahon sanat saivat hallin repeämään riemusta
-
Nyt voit ilmoittautua kohtaamaan elämäsi rakkauden – kirjoita maajussille! Mainos
-
20:56
Svenska Yle: Kirjailija Christer Kihlman on kuollut
-
20:47
Viroon luvassa koko maan kattava koronasulku
-
20:42
Suomalainen moottoriurheilusarja teki hienon tasa-arvoteon – nämä terveiset lajin ykköstähti Taru Kylmälä lähettää kaikille naisille
-
20:36
Mestarien liigan ottelu keskeytyi kuohuttavaan episodiin – tuomarille loppukausi kakkua
-
20:30
Maajussi-Juuso, 32, päätyi mukaan Maajussille morsian -ohjelmaan varsin erikoisella tavalla: "Katsotaan mitä tulee"
-
20:22
Zombit tulevat, oletko valmis? Yhdysvaltain viranomainen jakoi vinkit apokalypsiin
-
20:21
Suomen futsalmiehiltä melkoinen möyhennös – EM-karsintavastustaja otti lukua
-
20:12
Pohjaan osuneen troolarin kyydissä 130 tonnia polttoainetta – Mauritiuksella jälleen pelko öljyvuodosta
-
20:05
Kuntavaaliehdokkaat venyttävät kampanjoinnin aloitusta loppukevääseen – "Luotan enemmän someen kuin pahviin"
-
20:00
Pahaa aavistava Salkkarit-Kalle pääsee vihdoin kurkistamaan rakkaansa salaiseen paikkaan – joko järkyttävä totuus paljastuu?
-
19:54
Tiesitkö tätä tomaateista? Helppo tapa saada maistumaan paremmalta
-
Lataa lisää