Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisikoulu järkyttyi harjoittelijan loukkaantumisesta: "Lähipiiri kehottaa harkitsemaan ammattia uudelleen"

Opiskelijat Anders Södermann ja Aurora Toivanen.
Opiskelijat Anders Södermann ja Aurora Toivanen.
Julkaistu 31.05.2012 20:30(Päivitetty 31.05.2012 20:34)

Hyvinkään viimeviikonloppuisen ampumatapauksen vuoksi poliisin ammatin riskit ovat keskusteluttaneet poliisiammattikorkeakoulussa Tampereella. Riskit ovat opiskelijoiden tiedossa, suurin epäröinti on kuulunut lähipiiristä.

– Heti sunnuntaina sain puhelun, jossa kaverini kehotti ammatinvalinnan uudelleen pohtimista, mutta itselläni siihen ei ole tarvetta, kertoo poliisikokelas Anders Södermann.

– Järkytys opiskelijakollegan tapauksesta oli tietenkin suuri, mutta ymmärrän riskit. Ne kuuluvat ammattiin, hän jatkaa.

Myös poliisikokelas Aurora Toivanen on käsitellyt ammatin riskit jo ennen opiskelujen aloittamista.

– Tällaisia tapauksia ei voi sulkea pois tulevasta ammatista, mutta onneksi nämä ovat erittäin harvinaisia. Esimerkiksi liikenteessä riskejä on huomattavasti enemmän, vaikkapa takaa-ajotilanteissa vauhdit ovat kovia, Toivanen toteaa.

Lisääntynyt ihmisjoukkojen ammuskelu julkisilla paikoilla on kuitenkin jättänyt jäljet poliisien koulutukseen. Poliisikoulun rehtori Kimmo Himberg onkin huolissaan väkivallan luonteen muuttumisesta.

– Uudenlainen silmitön, laajamittainen ja ennakoimaton väkivalta on lisääntynyt Suomessa. Tähän pyrimme varautumaan myös koulutuksessa.

Myös opiskelijoiden mielestä suuntaus on huolestuttava.

– Mallikäyttäytymistä saadaan varmaan osittain mediasta ja aiemmista vastaavien tapahtumien uutisoinnista, mutta en usko median olevan pääsyy, toteaa Toivanen.

– Aihetta on käsitelty tunneillamme, tähänkin pitää ilmeisesti tulevaisuuden työssä varautua, tuumii Södermann.

Lisää aiheesta:

Erityisopettaja Tiina kutsuttiin Linnan juhliin – näin paljon valmistautumista juhlat vierailta vaativatWilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syyHuippuviulisti kyynelissä Helsinki-Vantaalla saamansa kohtelun takia – muillakin muusikoilla karuja kokemuksiaVTV tyrmäsi Orpon hallituksen ilmastotoimet – Marinin hallitukselle puhtaat paperitTampere irtisanoo yli 70 ja lakkauttaa kahden lukion rehtorien virat
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:14
    Linnan juhlat

    Erityisopettaja Tiina kutsuttiin Linnan juhliin – näin paljon valmistautumista juhlat vierailta vaativat

  • 18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • 18:12
    Ukrainan sota

    Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syy

  • 17:45
    Helsinki-Vantaa

    Huippuviulisti kyynelissä Helsinki-Vantaalla saamansa kohtelun takia – muillakin muusikoilla karuja kokemuksia

  • 17:04
    Ilmastonmuutos

    VTV tyrmäsi Orpon hallituksen ilmastotoimet – Marinin hallitukselle puhtaat paperit