Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi varoittaa: Älä haksahda tähän poikkeukselliseen huijausyritykseen – näin huijarin epäillään harhauttaneen kerralla useita henkilöitä

Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 12.05.2020 08:40
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Poliisi varoittaa kansalaisia poikkeuksellisesta huijausyrityksestä.

Poliisi kertoo, että joensuulaismies sai soiton tuntemattomasta matkapuhelinliittymästä soiton, jossa mieshenkilö kertoi vastaajan voittaneen 1000 euron lahjakortin matkailuautonsa huoltoa varten.

Puhelun soittanut mies ilmoitti, että matkailuauto voidaan käydä noutamassa jo samana päivänä huoltoon paikalliseen huoltoyritykseen.

Tapaus herätti epäilyn matkailuauton omistajassa, joka ilmoitti asiasta poliisille. Matkailuauton omistava mies soitti myös huoltoyritykseen ja varmisti, oliko hänen autonsa tulossa todellisuudessa sinne.

Kyseinen huoltoyritys ei tiennyt huollosta tai lahjakortista mitään.

Kolme pidätetty, poliisi selvittää soittajaa

Poliisi otti myöhemmin matkailuauton omistavan miehen kotiosoitteen lähettyviltä kiinni kolme miestä epäiltynä rikoksesta.

Kiinniotetut miehet kertoivat poliisille saaneensa soiton tuntemattomasta numerosta, jonka soittaja oli pyytänyt hakemaan matkailuauton sovittuun huoltoon. Miesääni oli pyytänyt hakijoita jättämään matkailuauton Joensuun lähiseudulla olevan huoltoaseman pihaan.

Poliisi kertoo, että tähän mennessä tehdyn esitutkinnan perusteella vaikuttaa siltä, että sama mieshenkilö erehdytti sekä matkailuauton omistajaa että autoa noutamaan lähteneitä miehiä.

Poliisi pyrkii selvittämään parhaillaan soittajan henkilöllisyyttä puhelinnumeron perusteella.

Matkailuautoa noutamaan menneet kolme miestä ovat edelleen pidätettynä.

Tapausta tutkitaan törkeän petoksen yrityksenä.

Tarkista soittajan väittämä ennen kuin luovutat omaisuuttasi

Poliisi varoittaa, että vastaavat huijausyritykset saattavat jatkua, ja niiden kohteena voi olla muutakin omaisuutta kuin matkailuautoja.

– Jos puhelimessa oleva soittaja kertoo mahdollisista lahjakorteista tai muista ilmaislahjoista, kannattaa asia tarkistaa tavalla tai toisella, ennen kuin luovuttaa omaisuuttaan tuntemattomille ihmisille, poliisi ohjeistaa tiedotteessa.

– Tässä tapauksessa matkailuauton omistaja toimi esimerkillisesti, eikä taloudellista vahinkoa päässyt syntymään.

Lisää aiheesta:

Poliisi varoittaa yrityksiä olemaan tarkkana: Valppaus esti kymmenien tuhansien huijauksetIäkäs rouva torjui kavalan huijauksen – poliisi muistuttaa, miten outoihin "pankkipuheluihin" tulee suhtautuaPankkivirkailijana esiintynyt huijari vei uhrilta omaisuutta pankkikortista revolveriinSuomalainen isä luuli tyttärensä pyytävän rahaa – menetti viestihuijauksessa roimasti eurojaEspoolaisnainen lähetti tyttärelleen lähes 10 000 euroa ennen kuin havahtui − toimi näin jos joudut tekstiviestikieroilun uhriksiValepoliisi väitti iäkkäälle naiselle toisen poliisin vieneen tililtä tuhdin summan ja pyysi pankkitunnuksia – nainen ymmärsi onneksi soittaa pojalleen
PetoksetJoensuuRikos

Tuoreimmat aiheesta

Petokset
  • ma16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 31.10.05:45
    Rikospaikka

    Suomalaiset ovat menettäneet kymmeniä miljoonia huijareille: "Jokaisella on joku heikko hetki"

  • 30.10.14:12
    Rikospaikka

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • 29.10.12:38
    Huijaukset

    Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"

  • 28.10.05:50
    Huijaukset

    Useat suomalaiset peloteltiin menettämään kaikki säästönsä – puhelinhuijausvyyhdin käsittely alkaa