Yhdysvaltain viranomaiset tutkivat kuolemantapausta, jossa poliisi surmasi viattoman miehen erehdyttyään talosta.
New Mexicon osavaltion Farmingtonissa poliisit surmasivat 52-vuotiaan Robert Dotsonin sen jälkeen, kun he saivat hälytyksen perheväkivallasta, uutisoi muun muassa CNN.
Hälytyksen saaneet poliisit olivat erehdyksissä menneet Dotsonin osoitteeseen hälytyksen kohteena olleen osoitteen sijaan, osavaltion poliisi kertoi lausunnossaan.
– Olen aivan murtunut. Herra Dotson ei ollut tämän puhelun kohteena, Farmingtonin poliisipäällikkö Steve Hebbe sanoi Facebookissa julkaistussa videolausunnossa.
– Tämä tapaus on aivan uskomattoman traaginen ja olen äärimmäisen pahoillani, että olemme tässä tilanteessa, hän jatkoi.
Poliisien saavuttua paikalle Dotsonia oli pyydetty saapumaan ovelle, jonka hän oli avannut käsiase kädessään. Poliisi avasi tulen ja Dotsoniin osui CNN:n mukaan ainakin yksi laukaus. Hän kuoli tapahtumapaikalle välittömästi.
Poliisin tiedotteen mukaan kotona niin ikään ollut Dotsonin vaimo ei loukkaantunut ammuskelussa.
Osavaltion poliisi kertoo, että on epäselvää, kuinka monta poliisia paikalla oli ja kuinka moni heistä käytti asetta. Poliisi ei ole myöskään kertonut, ampuiko surmattu Dotson lainkaan kohti poliisia.
