Suomen jääkiekkoilijat ry:n puheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo ei halua, että Jokeri-hyökkääjä Semir Ben-Amor ajautuu hylätyksi tekostensa takia.
Wallinheimo sanoo, ettei poliisitutkinnassakin olevaa pelaajaa ei ole unohdettu. Lauantaina 1. syyskuuta Jokerit-HIFK-ottelua oli pelattu vajaa puoli erää, kun Ben-Amor hyökkäsi rajusti Ville Peltosen kimppuun seurauksin, jotka jo tunnemme.
Maanantaina Ben-Amor oli Jokeri-johdon kanssa pahoittelemassa tapahtunutta, mutta viimeiset kaksi viikkoa eivät ole varmasti olleet miehelle helppoja.
– Kyllä olemme Ben-Amoriin aktiivisesti olleet yhteydessä. Hän on kuitenkin ihminen, joka teki valitettavan teon. Nyt toivomme, että Jokeri-joukkue ja koko kiekkoyhteisö on hänen apunaan, Wallinheimo sanoo MTV3.fille.
Ben-Amoria ei nähdä pelissä ennen marraskuuta pelikiellon takia. Pelaajaurallaan muun muassa JYPin maalia tukkinut ja nykyään pelaajien etuja ajava Wallinheimo sanoo ymmärtävänsä, että pelin tiimellyksessä voi hetkeksi niin sanotusti pimetä.
– Häntä ei saa nyt hylätä. Semiriä tuetaan kuten muitakin pelaajia, hän sanoo.
Wallinheimo toivoo, että Jokereiden ja HIFK:n saamat kovat rangaistukset herättävät koko liigan pelaajat tajuamaan, että hölmöilyihin ei ole varaa. Toisaalta, kolikolla on kääntöpuoli.
– Toivottavasti pelaajat näkevät tämän asian yli ja jatkavat peliä, eivätkä ala varomaan. Se ei ole kenellekään hyvä, jos jäällä aletaan menemään "kananmunat kainalossa", Wallinheimo toteaa.