Pekonilohta, uppomuna ja vihreää perunasalaattia 3.8.2001
Toim. Kaisa Torkkeli
Pekoni tai savujuustolohta
600 g lohta fileoituna, ruodottomana, nahattomana
100 g pekonia viipaleina tai Kippari sulatejuustoa
Leikkaa kala neljään osaan ja kiedo pekoniin.
Vaihtoehtoisesti voit leikata fileestä vinottain ohuempia annospaloja. Kääräise tällöin fileen sisään viipale savujuustoa ja kiinnitä coctailtikulla.
Kypsennä pekoniin kääritty filee mieluiten uunissa (200 astetta n. 10 minuuttia) tai grillissä. Savujuustorulla sopii parhaiten kypsennettäväksi uunissa.
Tarjoa kalan lisäkkeenä uppomuna ja vihreää perunasalaattia.
Uppomuna
kananmuna / ruokailija
1 l vettä
0,5 dl etikkaa
suolaa
Kiehauta vesi ja etikka. Riko kanamunat yksi kerrallaan lempeästi poreilevaan veteen. Keitä varmuuden vuoksi vain 2 munaa kerrallaan. Uppomuna kypsyy sopivaksi (valkuainen hyytyy ja keltuainen jää pehmeäksi) n. 3 minuutissa. Nosta pois reikäkauhalla. Ripottele päälle hieman suolaa. Tarjoa kalan kanssa.
Vihreä perunasalaatti
reilu litra jäähtyneitä keitettyjä perunoita (tai pieniä vielä kuumia)
Herne-yrttisose:
n. 200 g herneitä
yht. 2 dl hienonnettua persiljaa, basilikaa, minttua
6 anjovisfileetä
0,5 dl kaprista
2 valkosipulin kynttä
1 rkl sinappia
2 rkl punaviinietikkaa
mustapippuria
oliiviöljyä ohentamiseen
(suolaa)
Leikkaa jäähtyneet keitetyt perunat kuutioiksi. Perunat voi tarjota herne-yrttisoseen kanssa myös lämpiminä. Käytä tällöin mahdollisimman pieniä ja tasakokoisia perunoita.
Valmista herne-yrttisose monitoimikoneen teholeikkurilla. Mitta kaikki ainekset leikkuriin öljyä lukuun ottamatta. Lisää öljyä lopuksi niin, että saat riittävän juoksevan kastikkeen perunoille. Tarkista suolaisuus.
Kaada kastike perunakuutioiden tai lämpimien perunoiden päälle ja sekoita varovasti. Kylmän perunasalaatin maku paranee, jos annat sen vetäytyä hetki jääkaapissa. Lämpimänä tarjoa se heti.
Uusimmat
-
23:08
Nigeriassa yli 300 siepatun koulutytön vanhemmat odottivat tietoja lapsistaan
-
22:54
Kärkikolmikko voittovireessä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:42
Myanmarin poliisi tulitti mielenosoittajia kumiluodeilla – juntta erotti tukea pyytäneen YK-lähettilään
-
22:40
Mika Kallio mursi sääriluunsa ikävässä ulosajossa – "Kun hauska päivä harrastuksen parissa menee pieleen"
-
22:27
Riita kuntosalien sulkemisesta kertoo vakavasta johtamisongelmasta, sanoo entinen valtiosihteeri
-
22:23
Petter Kukkonen nosti esiin suuren epäkohdan MM-laduissa – "FIS ei tietenkään pidä asiaa ongelmana"
-
22:19
Teemu Sunista otti pannuun ja rajusti: "Ei kukaan voi hävitä noin paljon ajamalla"
-
22:10
Kalle Rovanperällä hurjat panokset pelissä Rovaniemen MM-rallissa – "Luvassa ihan täysi homma"
-
22:00
Tältä näyttää Rahapaja Putouksen tyyliin – sketsiin asteli mukaan todella yllättävä vieraileva tähti!
-
21:56
Ilkka Herola esitteli MM-hopeaansa MTV Urheilulle – "Epätodellisen tuntuista aikaa"
-
21:37
Kokoomukselle uusi pormestariehdokas lähiviikkoina – valtuustoryhmän puheenjohtaja listaa joukon toivottuja ehdokkaita
-
21:32
SM-liigan superkierros: JYP aloittanut nousun pahnan pohjilta, Ässien kurimus jatkuu
-
21:24
Kokoomus kannattaa vihreiden lähijunaehdotusta – haluaa tehdä sen kilpailun kautta: "Erittäin vaikeaa raideleveyden poikkeuksellisuuden takia"
-
21:19
Tutut sketsihahmot viettivät tällä viikolla hiihtolomaa – näin yhteinen kylpyläloma sujui: "Sie ruikkaisit miun päälle"
-
21:12
Pakettiauton kuljettaja kuoli Helsingissä törmättyään kiviaitaan
-
21:08
Kalle Rovanperä jännittävästä kärkitaistosta päätöspäivään
-
20:59
Tämä Jokeri-hahmo pääsi jatkoon ja etenee Putouksen sketsihahmokisaan!
-
20:58
Kommentti: Kirsi Piha jätti kokoomuksen takapihalle vetäytyessään Helsingin pormestariehdokkuudesta viime tingassa
-
20:48
Mikko Töyssyn uusi sketsihahmo on entinen paperityöläinen, nykyinen Tonttu: "Tipe tipe vaa moro!"
-
20:45
Hurjaa kyytiä pitävä Esapekka Lappi vinoili norjalaistähdelle – "Ei tarvii uhota"
-
Lataa lisää