Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oppositiossa pelätään EU-piikin avaamista ja sitä, että pussin nyörit jäisivät ikiajoiksi auki – SDP maksaisi velat amerikkalaisten ja kiinalaisten avulla

1:54EU-elpymispaketista välikysymys hallituksellePuheenjohtaja Petteri Orpon (kok.) mukaan kokoomusta korpeaa suunnattomasti se, että kaikki jäsenmaiden päämiehet ovat neuvotelleet EU:n elpymispaketin huonosti. Puheenjohtaja Jussi Halla-ahon (ps.) mukaan suomalaiset maksavat EU:n veloista korkeampina veroprosentteina.
Julkaistu 10.02.2021 19:41

MTV UUTISET-STT

Pääministerin mukaan heinäkuinen päätös elpymispaketista tarvittiin jo siksi, että se rauhoitti markkinat.

Oppositiossa pelätään, että EU:n elpymispaketin kaltaiset järjestelyt jäisivät pysyviksi ja että EU:sta muodostuu tulonsiirtounioni ja liittovaltio. Keskustelu oli odotetusti kiihkeää, kun eduskunnassa käytiin keskiviikkona lähetekeskustelu EU:n seuraavasta seitsenvuotisesta budjetista ja EU:n elpymispaketista.

–  Jos tämä piikki avataan nyt, on järjetöntä väittää, että myöhemmin kieltäytyminen uusista paketeista on ainakaan sen helpompaa, kiteytti perussuomalaisten Jani Mäkelä opposition huolta.

Lue myös: Kansanedustajilla ärhäkkä keskustelu – onko EU-elpymispaketti ainutkertainen ja oliko vaihtoehtoja? Jussi Halla-aho: "Tämä on ihan höpöpuhetta"

Puheenjohtaja Jussi Halla-ahon (ps.) mukaan suomalaiset maksavat EU:n veloista korkeampina veroprosentteina.

–  Kun EU:n luonne velkaunionina ja tulonsiirtounionina vahvistuu, nettomaksajat maksavat yhä enemmän jäsenmaksuina. Jäsenmaksut rahoitetaan verottamalla suomalaista työtä ja yrittämistä. Tämä on tosiasiallisesti EU-vero.

Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) ihmetteli puheita EU-verosta ja sanoi, että nyt keskustelussa olevalla päätöksellä ei olla luomassa unionille yhtäläistä verotusoikeutta. Tulonsiirrot ovat kuitenkin osa järjestelmää normaalistikin.

SDP:n Antti Lindtman huomautti, että velat on tarkoitus maksaa panemalla amerikkalaiset digijätit digiverolle ja kiinalaiset teräsjätit hiilitullien taakse.

Kokoomus: Huonosti neuvoteltu

EU:n budjetti vuosille 2021–2027 on yli 1  070 miljardia euroa. Elpymispaketissa on kokonaisuudessaan kyse 750 miljardin euron elvytysrahasta, jonka EU-komissio lainaa rahoitusmarkkinoilta jaettavaksi edelleen jäsenmaille avustuksina ja lainoina.

Jotta laina elpymispaketin perustamiseksi voidaan ottaa, kunkin jäsenmaan on hyväksyttävä budjettipäätös kansallisella tasolla. Tähän mennessä kuusi jäsenmaata 27:stä on vahvistanut tämän niin kutsutun omien varojen päätöksen.

Puheenjohtaja Petteri Orpon (kok.) mukaan kokoomusta korpeaa suunnattomasti se, että kaikki jäsenmaiden päämiehet ovat neuvotelleet huonosti.

–  Vastuullisessa talouspolitiikassa jokainen maa huolehtii omista veloistaan, omasta taloudestaan. Olisi pitänyt samaan aikaan neuvotella sisälle muun muassa velkajärjestelymekanismi ja käyttää tilannetta hyväksi neuvottelussa ja ajaa eteläisemmän Euroopan maat hyväksymään meidän pitkän linjan tavoitteitamme.

Lue myös: Eeva Lehtimäen kommentti: Kokoomus kärvistelee EU:n elpymispaketin kanssa eduskunnassa – "huonosti neuvoteltu" ei riitä kritiikiksi muun opposition rinnalla

Pääministeri Sanna Marin (sd.) vastasi, että velkajärjestelymekanismi on osa hallituksen EU-selontekoa, joka tullaan vielä helmikuun aikana käsittelemään eduskunnassa.

Hän myös korosti, että jo päätöksellä elpymispaketista, joka tehtiin heinäkuussa, oli markkinoita rauhoittava vaikutus.

Lue myös: Marin: Olisi virhe lopettaa kasvua, työllisyyttä ja ihmisiä tukeva finanssipolitiikka liian aikaisin

Suomi maksamassa 6,6 miljardia

Suomi on saamassa elpymisvälineen avustuksista tämän hetken arvion mukaan yhteensä noin 2,7 miljardia euroa. Lopullinen määrä selviää vasta kesällä 2022. Suomi olisi maksamassa näillä näkymin noin 6,6 miljardia.

Vastaavasti Italia, jonka talous on kärsinyt vakavasti koronapandemiasta, on Vanhasen mukaan saamassa elpymisvälineestä 79 miljardia euroa ja maksamassa siitä 48 miljardia euroa.

Suuresta salista budjetti ja elpymispaketti lähetetään valtiovarainvaliokuntaan, ja siihen pyydetään perustuslakivaliokunnalta ja talousvaliokunnalta lausunnot.

Lisää aiheesta:

Eduskunta äänestää tänään historiallisesta EU:n elpymispaketista – tutkija: "On median luoma kupla, että Suomi kaataisi paketin"EU:n elpymispaketti on kertaluonteinen, toisteltiin eduskunnassaOppositio haukkui hallitusta huonoista elpymispakettineuvotteluista eduskunnan välikysymyskeskustelussa: "Pitääkö suomalaisten elvyttää Italiaa ja Espanjaa"Kansanedustajilla ärhäkkä keskustelu – onko EU-elpymispaketti ainutkertainen ja oliko vaihtoehtoja? Jussi Halla-aho: "Tämä on ihan höpöpuhetta"Suora lähetys: Eduskunnassa väännetään EU:n budjetista ja kiistellystä elpymispaketista – katso, kuinka tiukaksi väittely yltyyEU:n elvytyspaketti kuumensi tunteita, soraääniä hallituspuolueestakin – Halla-aho: "Jos perussuomalaisista kiinni, Suomesta ei lapioitaisi senttiäkään Orbanille"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:03
    Asuntokauppa

    Suomalaiset asuvat väkisin epäsopivissa asunnoissa, jos uhkana on myyntitappio

  • 05:15
    Rikospaikka

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää ilmalennon Aurajoen sillalla

  • Eilen20:16
    Räjähteet

    Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikalta

  • Eilen17:26
    Kotimaa

    Ilmastonmuutos lisää paikalleen jämähtäneiden säätilojen riskiä Suomessa

  • Eilen15:22
    Kotimaa

    Mies ja nainen kuolivat asuntoautoon Kuopiossa – nyt selvisi syy