Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko kumppanillasi valikoiva kuulo? Et ole yksin – moni jättää kumppaninsa puheet huomiotta jopa kerran päivässä

1:46Millä kielellä kuurot ajattelevat?Millä kielellä kuurot ajattelevat? Suomalainen Heidi kertoo elämästä kuurona.
Julkaistu 01.11.2019 21:35

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Kyselyn mukaan miehet käyttävät "valikoivaa kuuloaan" useammin kuin naiset.

Jättääkö kumppanisi tahallaan huomioimatta sen, mitä sanot? Jos uskot, että kumppanillasi on "valikoiva kuulo", olet osa enemmistöä. Samoin uskoo seitsemän kymmenestä ihmisestä, jotka vastasivat kyselyyn kuulosta ja kuulemisesta.

Kyselyn teki silmälaseihin ja kuulokojeisiin erikoistunut Scrivens Hearing Care, ja siihen vastasi 2000 brittiaikuista.

Mies kuulee valikoivasti useammin

Kyselyn mukaan miehet olivat "valikoivasti kuuroja" useammin kuin naiset. Kyselyn mukaan miehen valikoiva kuulo jättää asioita huomioimatta noin kerran päivässä, kuvailee Independent.

Naisten uskottiin jättävän asioita kuulematta hieman harvemmin, siis kuusi kertaa viikossa.

Osa aidosti huolissaan kumppaninsa kuulosta

Vastaajista vähän yli puolet oli aidosti huolissaan kumppaninsa kuulosta. Kyselyssä kuusi kymmenestä vastaajasta kertoi kumppaninsa katsovan televisiota kovalla äänenvoimakkuudella; osa kertoi kumppaninsa pyytävän muita puhumaan hitaammin tai jopa välttävän sosiaalisia tilanteita kuulo-ongelmien vuoksi.

Kuulokojeisiin erikoistunut Scrivens varoittelikin vastaajien kertomusten vihjaavan aidoista kuulo-ongelmista.

– "Valikoiva kuulo" on suurimmalle osalle meistä tuttu asia – joko olemme syyttäneet muita siitä, tai meitä on syytetty siitä. Mutta vitsit sikseen: valikoiva kuulo voi olla merkki kuulonalenemasta, yhtiön edustaja kommentoi.

LUE MYÖS: Kysely paljastaa: Naiset ja miehet yhtä mieltä siitä, mikä asia makuuhuoneessa sammuttaa mielenkiinnon

Lue lisää lifestyle-artikkeleita!

Lähteet: Independent.co.uk, The Irish Sun, Unilad.co.uk

Lisää aiheesta:

Saavatko tietyt äänet sinut ärsyyntymään tai jopa raivostumaan? Tästä voi olla kyseTutkimuksen mukaan yli miljardilla nuorella on riski kuulon heikkenemiseen – tämä nyrkkisääntö paljastaa, pauhaavatko kuulokkeet liian lujallaKerrotko kumppanillesi kaiken? Tässä tapauksessa pieni määrä salaisuuksia voikin tehdä jopa hyvää parisuhteelle Tutkimus: Vähäinen liikunta voi selittää huonokuuloisten terveysriskejäVaivaako sinuakin "nettivalppaus"? Kolme paljastavaa merkkiä siitä, että puhelimen parissa kuluu liikaakin aikaaNäin paljon toimistotyöntekijät kiroilevat – kyselytulos herätti hupia netissä: "Tuo on tavallisesti vain maanantain ensimmäinen puolisko"
IhmissuhteetMiehetRiitelyLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Ihmissuhteet
  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 1.11.19:52
    Rakkaus

    Ennen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?

  • 29.10.06:27
    Halloween

    Tiesitkö? Vuoden yksinäisin päivä lähestyy – ainakin amerikkalaisille

  • 28.10.15:07
    Lapset

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 22.10.06:45
    Yksinäisyys

    Yksinäisyys todella tappaa – näin suuret ovat erot