Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko kauppakeskuksen kova onni kääntymässä? Asiakaspulassa rypeneen Redin kävijämäärä kasvoi – tuore toimitusjohtaja paljastaa syyn

5:55Uusi kauppakeskusjohtaja Aleksi Salminen kertoo, kuinka Redin kurssi käännetäänKauppakeskus Redin uusi johtaja Aleksi Salminen kertoi reilu kuukausi sitten MTV Uutisten haastattelussa, kuinka kauppakeskuksen kurssi käännetään.
Julkaistu 21.03.2019 10:24

MTV UUTISET – Kauppalehti

Hankalan alun jälkeen kauppakeskus Redin asiakasmäärät ovat kasvaneet. Silti Helsingin Kalasatamassa sijaitsevassa kauppakeskuksessa on tyhjää tilaa ja loppuunmyyntiä.

Kauppakeskus Redin kävijämäärät ovat maaliskuussa nousseet, kertoo johtaja Aleksi Salminen.

Hän on johtanut Helsingin Kalasatamassa sijaitsevaa Rediä helmikuusta. Salminen ei ota kunniaa asiakasmäärien noususta itselleen, vaan korostaa yrittäjien ja kauppakeskuksen yhteistyötä.

Kaupan alalla vilkastui

Lisäksi maaliskuu on muutenkin kaupan alalla kuukausi, jolloin myynti alkaa virkistyä alkuvuoden hiljaiselon jälkeen. Rediin on järjestetty paljon tapahtumia ja kampanjoita.

Jo ennen Salmisen nimitystä kauppakeskus oli neuvotellut vuokrien alennuksia ja pitempiä maksuaikoja osalle yrittäjistä. Etenkin moni pienyrittäjä oli alkuaikoina pettynyt toiveissaan, kun myynti ei sujunutkaan odotetusti.

– Keskusteluyhteys on nyt hyvä. Jos ongelmia on, käymme ne yhdessä läpi ja katsomme, mitä voimme tehdä. Olemme lisänneet yhteistä markkinointia ja tapahtumia.

– Lapsi-tapahtuma veti yli 20 000 kävijää. Viime viikonvaihteen kansallinen kissanäyttely oli erittäin suosittu.

Ei ostos- vaan viihtymiskeskus

Elokuvateatteri Cinamon näyttää sekin lopulta löytäneen yleisönsä. Tuulitunneli Fööniä käyttävät etenkin yritykset tilaisuuksiinsa. Viihdettä Salminen toivoo keskukseen lisää.

– Kauppakeskukset ovat yhä enemmän viihtymis- ja ajanviettokeskuksia. Meillä on myös yhteisöllisiä tiloja, joissa asiakkaat voivat viettää aikaa ja tehdä vaikka töitä.

Redissä on edelleen jonkin verran tyhjiä tiloja. Vuokrausaste on Salmisen mukaan 88,5 prosenttia. Urheiluketju XXL avaa kahden kerroksen myymälän Rediin huhtikuussa.

Loppuunmyynti kauneusmyymälässä

Loppuunmyynti on tällä kertaa Yliopiston Apteekin Ego-kauneusmyymälässä. Egoja on Suomessa viisi, ja ne aiotaan kaikki sulkea elokuun loppuun mennessä. Egolle käy kuten Keskon ja Oriolan Hehku-hyvinvointiketjulle, joka ehti toimia vain vuoden verran.

Muotiyritykset ovat Salmisen mukaan nyt varovaisia liiketoiminnan laajentamisessa.

– Muotibrändit katsovat nyt hyvin tarkkaan uusia avauksiaan. Suomen vähittäiskaupan näkymät eivät ole kovin hyvät, joten brändit ovat varovaisia.

Salmisen mukaan kauppakeskukset ovat yhä enemmän viihtymis- ja ajanviettokeskuksia, joissa rahaa käytetään palveluihin.

Lue myös: Kauppakeskus Redin uusi johtaja on lahtelainen vaatekauppias, joka uskoo, että Redin kurssi käännetään: "Totta kai siinä on pieni hirvitys"

Lisää aiheesta:

Kaupunkikeskustat etsivät menestymisreseptejä kriisien keskellä – miten erottautua vetonauloilla, joita ei muualta löydy?Helsingin keskusta ammottaa tyhjyyttään – kivijalkaliikkeiden kauppiaat kaipaavat matkailijoita: "Turistien osuus oli puolet myynnistä"MTV selvitti: Näin koronavuosi iski kauppakeskuksiin – varovaisuutta, lopettaneita liikkeitä ja laskenutta myyntiä Koko päivän myynti vain yhden euron – korona vei kauppahalliyrittäjien elannon äärimmäisen tiukille: "Tästä ehkä selvitään"Uusia kauppakeskuksia syntyy lisää kuin sieniä sateella – miten kävijöitä riittää? Kysyimme kauppakeskuspomoiltaKauppakeskus Redissä kapinoidaan: Kymmenet yrittäjät uhkaavat sulkea ovensa perjantaina – SRV: "Olemme vilpittömästi pahoillamme"
TalousYrittäjyysKauppalehti

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • Eilen09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • Eilen07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • pe21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • pe18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus