Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

NYT: EU suunnittelee rajoittavansa rokotteiden vientiä kuudeksi viikoksi

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 24.03.2021 06:47

MTV UUTISET – STT

EU kaavailee koronarokotteiden viennin rajoittamista kuuden viikon ajaksi, kertoo yhdysvaltalaislehti New York Times. Lehden mukaan suunnitelma löytyy EU:n hätätilasäännöksiä koskevasta tekstiluonnoksesta.

Toteutuessaan EU:n alueella valmistettuja rokotteita koskevat rajoitukset leikkaisivat rokotteiden vientiä esimerkiksi Britanniaan ja muihin maihin. Syynä vientirajoitussuunnitelmaan ovat puutteellinen rokotetarjonta ja lääkeyhtiöiden toimitusvaikeudet unionin alueella.

New York Timesin mukaan luonnos on määrä julkistaa tänään keskiviikkona. Lehti on saanut kahdelta EU-lähteeltä vahvistuksen näkemänsä luonnoksen sisällöstä.

EU on sallinut lääkeyhtiöiden viedä ainakin noin 40 miljoonaa unionin alueella valmistettua lääkeannosta muihin maihin helmi–maaliskuussa, lehti kertoo.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen uhkasi lauantaina lääkeyhtiö Astra Zenecaa viennin keskeyttämisellä, jos EU ei saa omia rokotetoimituksiaan ensin. Yhtiö on ilmoittanut isoista toimitusongelmista.

EU:n on mahdollista kieltää suunniteltu vienti, von der Leyen sanoi saksalaisen Funke-mediatalon haastattelussa.

Mahdollinen vientikielto voisi vaikuttaa Astra Zenecan ohella myös Pfizerin ja Modernan valmistamiin rokotteisiin, New York Times kertoo.

EU
Koronarokotus
Vienti
Ulkomaat

Lisää aiheesta:

Rokotteiden vientikiellot voivat vaarantaa koronarokotetuotannon, varoittaa LääketeollisuusEU-komission puheenjohtaja uhkaa Astra Zenecaa vientikiellolla, jos EU ei saa omia toimituksiaan ensinSaksa suivaantui koronarokotteiden viivästymisestä: Uhkaa lääkeyhtiöitä oikeustoimillaEU:n ja lääkejätti AstraZenecan rokotesopimus julkaistiinEuroparlamentaarikot tenttaavat lääkeviraston pääjohtajaa rokotetilanteestaLääkeyhtiö Moderna hakemassa jo tänään hätälupaa koronarokotteelleen Euroopassa ja USA:ssa

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • 21:45
    Ranska

    Macron: Ranska äänestää Mercosur-sopimusta vastaan

  • 18:55
    Asian ytimessä

    MTV:llä nostettiin esiin historiallinen sopimus: Miksi tämä ei riitä Trumpille?

  • 11:07
    Asian ytimessä

    Asian ytimessä: Tämän viestin Trump haluaa Grönlanti-puheillaan lähettää

  • 1.1.19:02
    Fitburg-alus

    Häkkäsen mukaan kaapelirikko ei ole sotilaallinen uhka – kommentoi myös Venäjän tarjoamaa apua

  • 30.12.202520:15
    Oulu

    Oulun juhlavuosi Euroopan kulttuuripääkaupunkina alkamassa: "Nyt se on tässä"