Ex-mäkikotka Matti Nykänen ei bändeineen vaadi erityisen paljon treeniä, jotta miehet ovat valmiita keikkailemaan.
Matti Nykänen viettää parhaillaan ansaittua hiljaiseloa julkisuuden suhteen, mutta se ei tarkoita, ettei Nykänen olisi nousemassa bändinsä kanssa jälleen lauteille.
– Matti on ollut nyt omissa oloissa, joten olemme olleet vähemmän yhteyksissä, soitelleet toki. Keikat kuitenkin alkavat ja ensimmäinen keikka olisi tiedossa 8. kesäkuuta, Nykäsen biisien sanoittaja ja bändin kitaristi Jussi Niemi kertoo MTV3.fille.
Nykänen ehti bändinsä kanssa esiintyä yksityiskeikalla jo huhtikuussa. Kyseistä keikkaa varten treenattiin Niemen mukaan noin viikon verran. Suurempia treenejä tuttu poppoo ei tarvitsekaan.
– Samalla tyylillä mennään kun ennenkin, joten aika hyvin kaikki on muistissa. Äkkiä sitä palautuu. Me voimme sitä paitsi treenata ihan täysillä omillakin tahoillamme, pojat omilla tahoillaan ja Matti omallaan.

Nykänen oli bändinsä kanssa suunnitellut keväälle myös uutta albumia, mutta miehen tuomio viivästytti suunnitelmia. Uudet biisit kuitenkin muhivat taustalla, joten levyä valmistellaan, mutta ainakaan ennen syksyä sitä ei ole luvassa. Nykänen pääsi vapauteen Laukaan vankilasta maaliskuussa. Nykänen ehti istua vankilassa reilut 140 päivää. Hänen vuoden ja neljän kuukauden mittainen ehdoton vankeustuomionsa päättyy kesäkuun alussa. Tuomio tuli törkeästä pahoinpitelystä.
Matin hyvin tunteva Niemi allekirjoittaa saman, minkä moni on huomannut Matissa viime vuosien aikana: selkeän elämänmuutoksen.
