Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorilla Leijonilla on jo valmis tuhoisa tutkapari Liigasta – päävalmentaja Ahokas: "He ovat ottaneet selkeän pompun"

Aleksi Heponiemi (vasemmalla) ja Rasmus Kupari (oikealla) ovat muodostaneet toimivan tutkaparin alkukaudella SM-liigassa.
Aleksi Heponiemi (vasemmalla) ja Rasmus Kupari (oikealla) ovat muodostaneet toimivan tutkaparin alkukaudella SM-liigassa.
Julkaistu 15.12.2018 19:15
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Nuorten MM-kisat käynnistyvät tapaninpäivänä Kanadassa, jossa Suomi pyrkii palaamaan menestyksen tielle. Nuorten Leijonien joukkueesta löytyy jo lähtökohtaisesti yksi kova tutkapari. Alkukauden aikana Aleksi Heponiemi ja Rasmus Kupari ovat olleet jatkuvasti samassa ketjussa Oulun Kärpissä.

Heponiemi ja Kupari olivat mukana jo viime vuoden nuorten MM-kisoissa, jolloin Suomi koki pettymyksen puolivälierissä Tshekkiä vastaan.

Tuolloin kaksikosta Heponiemi pelasi vielä Kanadan juniorisarjoissa. Kesällä taitava hyökkääjä halusi päästä pelaamaan miesten pelejä ja hän teki sopimuksen Kärppien kanssa.

Alkukaudella oululaisseuran päävalmentaja Mikko Manner on pitänyt kaksikon yhdessä, lähes poikkeuksetta. Kupari on toiminut keskushyökkääjänä ja Heponiemi on viilettänyt laidassa.

Tulosta? Sitä on tullut. Heponiemi on nakuttanut 29 ottelussa tehot 8+18=26. Kuparilla 28 ottelua ovat tuottaneet 23 (8+15) pistettä.

Nuorten Leijonien päävalmentaja Jussi Ahokas on seurannut ilolla kaksikon otteita syksyn ja alkutalven aikana Liigassa.

– He ovat ottaneet selkeän pompun, niin kuin toki näiden nuorten pelaajien kuuluukin tehdä. Vuodessa tapahtuu isoja asioita ja selvää on se, että heidän pitää olla seuraavalla tasolla tulevissa kisoissa, Ahokas miettii MTV Urheilulle.

– He ovat isossa roolissa meidän joukkueessa, Ahokas nyökyttelee päätään, kun hän puhuu Heponiemestä ja Kuparista.

Molemmat pelaajat ovat saaneet tuntuvia haasteita seura-arjessa. Kupari on kantanut sentterin vastuuta, kun taas Heponiemi on totutellut miesten peleihin.

– Heidän peli on kehittynyt koko ajan. Varsinkin kokonaisvaltaisesti. Se on ollut hieno nähdä, Nuorten Leijonien päävalmentaja Ahokas iloitsee.

Ahokkaan ja Nuorten Leijonien kannalta kasassa on jo valmis tutkapari. Kupari ja Heponiemi ovat olleet isoja vastuunkantajia Liigan puolella.

– Niin se vain menee näissä kisoissa, että jos meinaa pärjätä, niin parhaiden pitää olla hyviä pelaajia Liigassa. Se on ihan turha luulo, että pelkkä liigapelaajan asema riittää, Ahokas näkee ja jatkaa:

– Jos me meinataan pärjätä kisoissa, niin meillä pitää olla huippupelaajia Liigasta. Se on vain fakta.

Lisää aiheesta:

NHL-lupaukset hurmaavat SM-liigassa, yllätystaho häikäisee Pohjois-Amerikassa – Nuorten Leijonien uudella luotsilla riittää aihetta hymyynNuorten Leijonien puolustajalupaukselta erityinen huomio seuravalmentajastaan – "Ainakin itselle se on ollut iso asia"Isän pelipaita roikkuu hallin katossa, poika viilettää Nuorten Leijonien ykkösketjussa – kiekkoperheen lupauksen MM-turnaus käynnistyi oudolla tavallaJukka Jaloselta kriittistä tekstiä SM-liigan kuumimmasta pelaajasta – "Olisi voinut pelata sillä lailla jo aikaisemmin"Jukka Jalonen tiedusteli Kaapo Kakon tilannetta TPS:stä: ”Olisi ollut mukana Leijonissa”Kieltäytymisistä viis! Nuorissa Leijonissa riittää mielenkiintoa, kiitos NHL-superlupauksen – "Puhutaan erittäin hyvästä pelaajasta"
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • to10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • ke17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • ma13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."

  • ma12:25
    Antti Pennanen

    Jesse Puljujärvi Leijoniin – Antti Pennanen sai tähdet kasaan