Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjalaisyhtiö loistaa Suomessa vaikka kotimaassa menee kehnosti – onnistui jopa parjatussa kauppakeskus Redissä ja havittelee nyt Suomen ykköspaikkaa urheilukaupassa

XXL:n like Vantaan Tammistossa.
XXL:n like Vantaan Tammistossa.All Over Press
Julkaistu 27.10.2019 12:58

MTV UUTISET – Kauppalehti

Emoyhtiöllä on ollut hankaluuksia tuloksensa kanssa, mutta Suomen XXL on kasvanut vakaasti. Uusi tavaratalo avataan Seinäjoelle ensi kuussa.

Norjalainen urheiluketju XXL uskoo nousevansa liikevaihdolla mitattuna Suomen suurimmaksi urheilukauppaketjuksi viimeistään ensi vuoden puolella, kertoo XXL Suomen toimitusjohtaja Pasi Lämpsä.

Urheiluketju on kasvanut vain muutamassa vuodessa Suomen suurimpien urheiluketjujen joukkoon.

– Jos kaikki menee nappiin, suuri unelma toteutuu jo tämän vuoden puolella. Se on aivan käsittämätön temppu viidessä ja puolessa vuodessa, Lämpsä sanoo.

Jos XXL:n ennuste toteutuu, XXL ohittaa Keskon Intersportin.

Intersport on pitänyt Suomen suurimman urheilukauppaketjun titteliä hallussaan pitkään. Intersportilla on yli 50 myymälää. Viime vuonna Intersportin liikevaihto oli 183,8 miljoonaa euroa.

XXL avaa ensi kuussa Suomen 17. tavaratalonsa Seinäjoelle. Sen liikevaihto oli viime vuonna 179 miljoonaa euroa.

Suomessa toimii myös ruotsalainen Stadium, jonka liikevaihto oli viime vuonna 96 miljoonaa euroa.

Norja ja Ruotsi vaikeuksissa, Suomi loistaa

XXL:n norjalainen emoyhtiö raportoi heinä–syyskuun tuloksestaan tällä viikolla. Kokonaisuudessaan urheiluketjun tulos oli pettymys, mutta Suomen kehitys mainittiin tulostiedotteessa valopilkkuna.

AOP XXL Vantaa
Ihmiset jonottivat Vantaan Tammistossa vuonna 2014 avattuun XXL-liikkeeseen.All Over Press

Emoyhtiön liikevaihto supistui ja tulos huononi Ruotsin ja Norjan toimintojen vuoksi. Suomen XXL sen sijaan kohensi tulostaan, kasvoi ja teki ennätyksellisen hyvän myynnin.

– Kyllä se kieltämättä saa ylpeäksi, että kaikista urheilukaupan haasteista huolimatta pystymme tekemään Suomessa ennätyskvartaalin, Lämpsä sanoo.

Toimitusjohtaja arvioi, että hyvän tuloksen taustalla on ollut suotuisa säätila, markkinoinnin tehostaminen, ammattitaitoinen henkilökunta sekä tavaratalojen ja verkkokaupan tiivistynyt yhteistyö. 15 prosenttia XXL:n liikevaihdosta tulee Lämpsän mukaan verkkokaupasta.

Lämpsä arvioi, että XXL-konsernin pitää ottaa aiempaa riuskempi ote ongelmakohdistaan. Hän uskoo, että XXL:n hakema kohdennettu osakeanti suuromistajille auttaa tässä.

AOP XXL Vantaa TammistoXXL:n työntekijöitä Vantaan Tammiston liikkeen avajaisissa.All Over Press

– Lisärahoituksen pitäisi antaa meille taloudellinen liikkumavara, jonka avulla pystymme pureutumaan ongelmakohtiimme.

Konsernia painavat keliriippuvaiset tuotteet varastossa ja alaa muutenkin muovaava verkkokaupan kasvu.

– Merkillepantavaa on, että vaikka tulokset ovat olleet laskusuuntaisia, olemme edelleen ylivoimaisesti kannattavin urheilukauppaketju Pohjoismaissa, Lämpsä sanoo.

Ylpeyden hetki Redissä

Lämpsä on ollut Suomen XXL:n toimitusjohtaja yli vuoden päivät.

Miten ensimmäinen vuosi sporttikaupan johdossa on sujunut?

Lämpsä kuvailee vuotta opettavaiseksi. Yksi ylpeyden välähdys sijoittuu Helsingin Kalasatamaan viime vuonna avattuun kauppakeskus Rediin.

Kauppakeskusta on moitittu sokkeloisuudesta, mutta XXL:llä oli lähes 300 metrin jono aamuseitsemältä avajaispäivänä.

– Se osoitti, että mahdoton on mahdollista.

Ensimmäiseen vuoteen toimitusjohtajana on osunut myös vaikeita hetkiä. Lämpsän ensimmäinen koetinkivi tuli vastaan helmikuun loppupuolella.

– Alkuvuoden ilotulitus kääntyi kuin veitsellä leikaten toiseen todellisuuteen. Keli lähti alta pois, ja asiakasmäärät sulivat tavarataloista, Lämpsä kertoo.

Urheilukauppa on toimialana voimakkaasti riippuvainen säästä, sillä suomalaiset urheilukauppojen asiakkaat ostavat usein tarpeeseen.

– Suomessa ostetaan tuotteita ja asioita, joita tarvitaan ja nimenomaan silloin kun tarvitaan. Kuluttaja ei osta suksia marraskuun alussa, jos ei ole lunta.

Lue myös: Urheiluketju XXL:n myynti kasvoi Suomessa reippaasti

Lue myös: Urheilukauppaketju XXL:n osake rajussa alamäessä – toimitusjohtaja päätti lähteä

Lisää aiheesta:

Äänieristettyjä työtiloja rakentava Framery tähtää Helsingin pörssin päälistalleRuoan verkkokauppa on poikkeusajan suurin voittaja suomalaisella verkkokauppakentällä – hurja kasvu ei ole jäämässä vain hetken huumaksi”Nyt on kuuma tilanne" – korona räjäytti verkkokaupan kysynnän: suomalaiselle logistiikkafirmalle se tarkoitti 1,5 miljoonan sijoituspottiaOnko kauppakeskuksen kova onni kääntymässä? Asiakaspulassa rypeneen Redin kävijämäärä kasvoi – tuore toimitusjohtaja paljastaa syynMTV Uutiset Hampurissa: Suomalaisen autokauppaketjun tyyli puree saksalaisiin – "Me emme tee myymälöistä hienoja lasipalatseja"Stockmannin hullut vuodet jatkuvat: Liian suuri tavaratalo jatkaa ulkoistuksia
LiikuntaKauppaNorjaHelsinkiKaupan alaSuomiKotimaaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Liikunta
  • Eilen18:04
    Ruoka

    Tuore raportti paljastaa yllättäviä eroja pohjoismaalaisten ruokavalioissa

  • 28.11.13:53
    Puolustusvoimat

    Nyt tutkitaan reserviläisten kunto

  • 27.11.18:32
    Harrastukset

    Latukonekuskilta meni hermo, kun "kiimaiset hiihtäjät" rynnivät ladulle Paloheinässä

  • 26.11.07:49
    Fitness

    Venäläismies piikitti hauiksiaan karmivalla tavalla – asiantuntija: Nyt uhkaa amputointi

  • 25.11.15:43
    Tanssi

    Näin Espoossa bailataan 77-vuotiaan Dj Börjen tahtiin