Nightwish-yhtyeen keulamies Tuomas Holopainen jännittää tulevaa levynjulkaisua ja kiertuetta. Viihdeuutisille tiistaina puhunut Holopainen kertoi uuden solistin saamasta vastaanotosta ja paljasti bändin pelkäävän eurooppalaisia Nightwish-faneja niin paljon, että kiertue aloitetaan Israelista.
Lähes fanaattisten Nightwish-fanien mielipiteet ovat jakaantuneet maailmalla bändin uudesta laulajasta, Anette Olzonista, tuoreen Amaranth-sinkkulohkaisun ja siitä tehdyn musiikkivideon perusteella. Osa kaipaa Tarja Turusen dramaattista hahmoa, osan mielestä iloinen, jopa pop-prinsessamainen Anette Olzon on oiva valinta Nightwishin laulajaksi. Toisten mielestä pirteys ei sovi ollenkaan synkkään hevimaailmaan.
- Siitä sitä kitistään, että meillä on nyt liian iloinen laulaja bändissä, kun soitamme synkkää heviä. Mutta Anette on mikä on, ihana persoona. On hänessä kyllä vähän sellaista vaarallisuuttakin. Mulle tulee Anettesta mieleen Peppi Pitkätossu helvetistä, yhtyeen keulahahmo ja kosketinsoittaja Tuomas Holopainen kertoi Viihdeuutisille.
Koko yhtye - Anette mukaan lukien - on toki osannut varautua murskaavaankin kritiikkiin.
- Olemme sanoneet Anettelle, että tajuaako hän yhtään, mihin liemeen on itsensä asettanut. Mutta hyvin kovanahkainen tyttö on kyseessä, eiköhän se pärjää. Mutta vaikka olisi miten vaikeita aikoja edessä, niin Anetten täytyy aina muistaa, että meitä on neljä siinä bändissä, jotka pitävät aina hänen puoliaan.
Holopainen uskoo, että uuden laulajan myötä Nightwish saa myös uusia kuulijoita.
- Yllättävän paljon ihmisiä, jotka ovat aina diganneet Nightwishin musiikista, mutta laulu on ollut vähän liian taiteellista heidän makuun. Nyt se on sitten helpompaa korville Anetten myötä. Hirveesti tullaan menettämään kuulijoita sen takia että Tarja ei ole enää bändissä, hän oli kuitenkin suuri ikoni, mutta ehkä me saadaan myös uusia tilalle tämän uuden äänen myötä.

