Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nämä kolme asiaa pyörivät suomalaisilla mielessä sähköautoa ostaessa – "Asennemuutos on ollut valtava"

9:33Uusi selvitys lyö jauhot suuhun väärää tietoa sähköautoista levittävilleUusi selvitys lyö jauhot suuhun väärää tietoa sähköautoista levittäville.
Julkaistu 24.09.2021 12:02

Ville Järveläinen

Suomalaisten kiinnostus sähköautoja ja muita vaihtoehtoisilla käyttövoimilla kulkevia autoja kohtaan on korkeampi kuin koskaan. Perinteisestä bensa- tai dieselautosta sähköön siirtyminen herättää silti tiettyjä kysymyksiä.

Sähköautot kasvattavat suosiotaan jatkuvasti. Viime vuonna niiden määrä peräti kaksinkertaistui, ja vuoden lopussa niitä oli rekisterissä jo 10 000. Kesällä niiden osuus kaikista ensirekisteröinneistä ylitti 10 prosenttia.

Vaikka käytettyjen sähköautojen markkina onkin vielä melko pieni, päätti vaihtoautoketju Kamux selvittää, millaisia toiveita suomalaisilla on sähköautoihin liittyen.

Kamuxin yli tuhannen vastaajan Suomalaiset autokaupoilla -kyselytutkimus paljastaa, että kolme kaikkein isointa toivetta ovat mahdollisimman pitkä toimintamatka, matalat käyttökustannukset sekä nopea latausaika.

Lue myös: Pääseekö 50 000 euron sähköautolla Helsingistä Turkuun ja takaisin ilman välilatausta?

"Valtava asennemuutos"

Konalan Kamuxin myyntipäällikkö Hannes Vuorma kertoo yhtiön tiedotteessa, että sähköautoa harkitseva pohtii tarkkaan, kuinka hyvin auton toimintamatka ja latausmahdollisuudet soveltuvat omiin tarpeisiin. Näitä koskevat kysymykset ovat tuttuja myös automyyjille, mutta tilanne on täysin eri kuin vielä muutama vuosi sitten.

– Asennemuutos on ollut valtava niinkin lyhyessä ajassa kuin kolmessa vuodessa. Suuri merkitys on varmasti sillä, millaisia teknologisia harppauksia sähköautoissa on otettu viimeisten vuosien aikana. Vielä kolme vuotta sitten moni saattoi ajatella, että periaatteessa sähköauto kuulostaa hyvältä, mutta olosuhteet eivät vielä mahdollista sellaisen sujuvaa käyttöönottoa. Nyt puitteet sähköautoilulle ovat jo hyvät, ja jatkossa ne vain paranevat, toteaa Vuorma.

Lue myös: Asiantuntija kertoo, miten sähköautojen päästöjä yritetään vääristellä: "Ihmisiä ja yrityksiä, joilla on menossa bisnes alta"

Kiinnostus vaihtoehtoisiin käyttövoimiin kasvussa

Danske Bankin tänään perjantaina julkaistusta barometrista käy ilmi, että lähes puolet auton hankintaa suunnittelevista harkitsee sähkö-, hybridi- tai kaasuauton ostamista. Vuosi sitten osuus oli 39 prosenttia, ja vuonna 2015 vain 15 prosenttia.

– Mediahuomio, teknologian kehittyminen ja tietoisuus ympäristöasioista ovat selvästi nostaneet kiinnostusta, Danske Financen autoliiketoiminnasta vastaava johtaja Altti Kuuri kertoo yhtiön tiedotteessa.

Dansken runsaan 1 500 vastaajan barometri paljastaa, että korkea hinta on edelleen merkittävin syy olla hankkimatta vaihtoehtoisella käyttövoimalla kulkevaa autoa, mutta eniten ovat yleistyneet huoli riittävästi toimintamatkasta ja jälleenmyyntiarvon kehittymisestä.

– Auton kalleus on erityisesti tällä hetkellä bensiinikäyttöisellä ja vanhemmalla autolla ajaville syy olla hankkimatta vaihtoehtoisella käyttövoimalla toimivaa autoa. Rajallinen toimintamatka huolettaa muita useammin Pohjois-Suomessa asuvia, Kuuri kertoo.

Lue myös: Hallitus on satsaamassa biokaasuun, vaikka se on ajautumassa sivuraiteelle henkilöautojen polttoaineena

Lähteet: Kamux, Danske Bank

Lisää aiheesta:

Tässä viisi yleisintä syytä, miksi suomalainen jättää sähköauton vielä kauppaanJos nämä sähköautokysymykset mietityttävät, et ole yksin – hankinta kiinnostaa jo lähes puolta suomalaisistaJos se ei olisi rahasta kiinni, ajaisi suomalainen ennemmin sähköllä kuin bensallaKuka olisikaan arvannut, että suhtautuminen sähköautoihin muuttuu, kun sellaisella pääsee ajamaanMissä välissä tämä automullistus tapahtui? – "Suomalaiset valmistautumassa isoon muutokseen"Laskeeko dieselin suosio tietämättömyyden vuoksi? – "Autoilijat tarvitsevat selkeitä päätöksiä poliitikoilta"
AutotSähköautotAuton lataaminenAutoilun kustannuksetAutokauppaPäästötLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ma21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • ma09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa