Nalle Puh - The many adventures of Winnie the Pooh

Nalle Puh - DVD-kansi
Nalle Puh - DVD-kansiCopyright MTV Oy 2002
Julkaistu 08.10.2002 12:42(Päivitetty 22.02.2005 15:38)

R2 (Suomi) 1977,
Ohjannut John Lounsbery & Wolfgang Reitherman,
kuvasuhde: fullframe, Ääniraita Dolby Digital

Elokuva **** Kuva ja ääni *** Ekstrat ***

Walt Disney oli brittiläisten A.A.Milnen Nalle Puh tarinoiden suuri ystävä ja hän halusi tuoda ne tutuiksi myös amerikkalaisille lapsille. Tuloksena oli kolme Nalle Puh lyhytelokuvaa, "Nalle Puh ja hunajapuu", "Nalle Puh ja tuulinen päivä" ja "Nalle Puh ja Tiikeri kans", jotka julkaistiin 60-70 -luvuilla. Lyhytelokuvien saama suuri suosio (Tuulinen päivä sai parhaan lyhytanimaation Oscarin vuonna 1969) innoittamana jo edesmenneen Waltin yhtiö kokosi ne kokoillan piirroselokuvaksi, joka julkaistiin 1977.

Disneyn rakkaus Milnen Puh-kirjoihin näkyy siinä, kuinka uskollisesti elokuva seuraa niin juonellisesti kuin graafisesti alkuperäisteoksia. Elokuvan animaattorit saivat Disneyltä ohjeet noudattaa mahdollisimman paljon kirjojen kuvallista ilmaisua. Nalle Puhin tarinasta puuttuvatkin muille Disney-filmeille ominaiset kuorrutukset, ylimääräiset hupihahmot, ylipitkät laulut ja Disneymäisen kaunistetut juonenkäänteet. Milnen kirjojen yksinkertaisuus siirrettiin elokuvaan taitavasti, ja tuloksena onkin yksi Disneyn historian viehättävimmistä elokuvista.

Nalle Puh on hyvin pieniaivoinen, sahajauholla täytetty leikkinalle, joka asuu ystäviensä kanssa Puolen hehtaarin metsässä. Ystäviin kuuluvat niin kyyninen Kani, alakuloinen aasi Ihaa, pelokas Nasu kuin alati pomppiva Tiikerikin (tavataan "T, tupla-i kerien"). Metsässä asustaa myös Risto Reipas, joka auttaa ystäviään mitä erilaisimmissa ongelmissa. Elokuvan kiireettömyys ja väkivallattomuus tekee siitä sopivan pienillekin lapsille. Mitään kovin mullistavaa ei elokuvassa tapahdu, mutta ystävysten touhujen seurassa viihtyy yllättävän hyvin aikuinenkin.

Disneyllä on DVD-levyn tuotantoon satsattu jälleen, menut on kauniisti animoitu ja ne löytyvät suomeksi, englanniksi ja ruotsiksi. Levyn ekstroista merkittävin on elokuvan taustoja hahmottava dokumentti. Kuvagalleriassa verrataan elokuvan hahmoja kirjojen alkuperäisiin piirroksiin. "Seikkailu Puolen hehtaarin metsässä" on nimeään mitättömämpi peli, joka ei jaksa lasta kiinnostaa yhtä pelikertaa enempää. Yksi katselukerta riittää myös musiikkivideoon, jossa Carly Simon esittää uuden version elokuvan tunnuslaulusta.

Valitettavasti Disney syyllistyy jälleen mainosten pakkosyöttöön. Mainokset on kelattava läpi aina, kun levy laitetaan soittimeen.

teksti: Mikko Suhonen

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat