Sairaus kehittyy naisilla hiipivästi vaikeuttaen diagnosointia. Naisilla yleisimpiä valtimotauteja ovat sepelvaltimotauti, aivohalvaus sekä katkokävely eli alaraajojen valtimosairaus.
Naisten valtimotautien terveysuhkaa on aliarvioitu Suomessa. Valtimotauteja pidetään lähinnä miesten sairauksina, vaikka valtimotaudit ovat naisten yleisin kuolinsyy.
Naiset myös tuntevat huonosti valtimotautivaaransa. He pitävät suurimpana terveysuhkanaan syöpää, vaikka valtimotauteihin kuolee yli kaksi kertaa enemmän naisia kuin kaikkiin syöpiin yhteensä.
- Naisilla valtimosairaudet kehittyvät hiipivästi ja pidemmän ajan kuluessa. Naisten sepelvaltimotaudin oireet ovat myös niin monenkirjavia, että sairauden diagnosointi on vaikeampaa ja hoidon aloittaminen voi viivästyä. Miehille taas on tyypillistä akuutti sydänkohtaus, joka käynnistää heti tehokkaat hoidot ja tutkimukset, sanoo ylilääkäri Hannu Vanhanen Suomen Sydänliitosta.
Vanhasen mukaan naisten valtimotautien hoidossa olisikin parantamisen varaa.
- Tuoreen suomalaistutkimuksen mukaan naisten sepelvaltimotaudin hoito ei ole yhtä tehokasta kuin miesten. Hoitojärjestelmämme aliarvioi naisten kärsimien oireiden merkitystä, koska sairaus ei tule naisilla niin kärjekkäästi esille kuin miehillä. Valtimotaudit kuitenkin heikentävät naisten elämänlaatua, Vanhanen sanoo.
Naisilla yleisimpiä valtimotauteja ovat sepelvaltimotauti, aivohalvaus sekä katkokävely eli alaraajojen valtimosairaus.