Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisia ja lapsia tappanut Kyproksen sarjamurhaaja yhä pidätettynä – nuorin uhreista vasta 6-vuotias tyttö

Kyproksen poliisi etsii armeijan ampumaradalta myös toista sarjamurhaajan uhria.
Kyproksen poliisi etsii armeijan ampumaradalta myös toista sarjamurhaajan uhria.
Julkaistu 27.04.2019 16:56

MTV UUTISET

Kyproksen poliisi on joutunut kovan kritiikin kohteeksi liittyen useita siirtolaisnaisia tappaneen sarjamurhaajaan jahtaamiseen. Syytösten mukaan poliisi toimi leväperäisesti, kun vierastyöläisten katoamisesta tehtiin ilmoitus.

Sarjamurhaajan epäillään surmanneen seitsemän naista ja tyttöä. Nuorimman uhrin uskotaan olevan vain 6–vuotias.

Kyproksen poliisi on jatkanut epäillyn sarjamurhaajan, 35 –vuotiaan kansalliskaartin kapteenin, pidätystä reilulla viikolla. Kapteeni on tunnustanut tappaneensa seitsemän naista ja tyttöä.

Murhaepäilty oli lauantaina kuultavana, mutta hänen nimeään ei ole vielä julkaistu, koska virallista syytettä ei ole nostettu.

Shokki lomasaarella

Kyproslaisia tapaus on järkyttänyt. Perjantaina presidentinlinnan eteen kokoontui satoja ihmisiä mukanaan kylttejä, joissa oli kadonneiden naisten nimiä.

Mielenosoittajat syyttivät viranomaisia seksistisiksi ja rasistisiksi naistenvihaajiksi, koska kadonneet naiset olivat vierastyöläisiä.

Uhrin löytyminen avasi tutkinnan

Poliisi ryhtyi tutkimaan katoamisia vasta sen jälkeen, kun filippiiniläisen Mary Rose Tiburcion ruumis löytyi sattumalta hylätystä kaivoksesta.

Tiburcion ja hänen 6–vuotias tyttärensä olivat olleet kateissa liki vuoden.

Viranomaiset sanoivat aiemmin epäilleensä naisen lapsineen lähteneen Pohjois-Kyprokselle. Käytännössä se tarkoitti tutkinnan lopettamista, sillä Kyproksen pohjoisosa on Turkin hallussa.

Ruumislöytö johdatti poliisin nopeasti deittipalstalle, missä sarjamurhaaja saalisti naisia.

Tiburcion ja hänen tyttärensä tutkinta johti myös toisen ruumiin löytymiseen vain parinkymmenen kilometrin päässä pääkaupunki Nicosiasta.

Tulvaveden täyttämästä kaivoskuilusta löytyi niin ikään filippiiniläinen vierastyöläinen, 28 –vuotias Arian Palanas Lozano.

Murhaaja paljasti hautauspaikkoja

Viime torstaina epäilty kertoi poliisille neljästä muusta uhrista. Hän myös paljasti, minne naiset on haudattu.

Kolmas uhri, nepalilaisnainen, kaivettiin esiin armeijan ampumaradalta.

Viranomaiset uskovat myös, että syyskuussa 2016 kadonneet romanialaiset, äiti ja 8-vuotias tytär, sekä joulukuussa 2017 kadonnut 31–vuotias filippiiniläisnainen joutuivat sarjamurhaajan kynsiin.

Vielä kateissa olevia ruumiita etsitään nyt tekojärvestä ja kaivoskuiluista. Kyprokselle on saapunut brittiviranomaisia auttamaan etsinnöissä.

Vuoden 1990 jälkeen Kyproksella on kadonnut 80 ihmistä, joiden kohtalosta ei ole saatu tietoja.

Lisää aiheesta:

Kreikassa surmansa saaneen astrofyysikko Natalien kuolinsyy varmistui – näin traagiset tapahtumat etenivät: Kiipesi kallionseinämää, kun lohkare sai naisen putoamaanKreikassa kadonnut nainen kuoli traagisesti: Astrofyysikko Natalie, 35, lähti lenkille ja katosi – ruumis löytyi rotkostaKolmoismurhasta epäillyt nuorukaiset löydettiin kuolleina joen rannasta Kanadassa – viikkoja jatkunut ihmisjahti oli jo päätetty, kun ratkaisevat johtolangat paljastuivatPoliisi vahvistaa: Kreikan saarella kadonneen brittinaisen ruumis löytyi – etsintäpartiolla vahva epäilys kuolinsyystäKyprosta ravistelee kylmäävä vyyhti – Nyt löytyi seitsemäs uhri Sierra, 6, jonka sarjamurhaaja oli upottanut kuuden metrin syvyyteenSarjamurhaskandaali ravistelee Kyprosta – oikeusministeri erosi vedoten omantunnon syihin
KyprosUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kypros
  • 3.3.22:55
    Luonto ja eläimet

    Älä tapa kanaa, joka ei enää muni – saat superlannoittajan: "Niiden kakka on hämmästyttävää!"

  • 30.11.202408:00
    Kirja-arviot

    Kirja-arvio: Itäisellä Välimerellä roihuaa kaksisataavuotinen kolmiodraama

  • 12.06.202410:53
    Kreikka

    Kreikka sulkee suomalaistenkin suosiman kohteen helleaallon takia – Kyproksella maastopaloja

  • 21.03.202423:15
    Israelin ja Hamasin sota

    Nyt myös EU vaatii välitöntä tulitaukoa Gazaan

  • 28.12.202319:33
    Israelin ja Hamasin sota

    Israel hyväksyi alustavasti aputoimituksen Kyprokselta Gazaan